Bizi takip edin
Bizi takip edin
Dünya

Maduro, suikast girişimi ile ilgili muhalefet liderini suçladı8.08.2018 12:44:14
Venezuela lideri Maduro iki muhalif milletvekilini ve sürgündeki muhalif liderini suikast girişimiyle bağlantılı olmakla suçladı

Maduro, bir televizyon kanalında yaptığı açıklamada, suikast girişiminin ardından tutuklanan 6 kişinin ifadelerine bakıldığında Kolombiya'da sürgünde yaşayan muhalefet lideri Julio Borges'ın bu olayla bağlantısı olduğunu öne sürdü.

"Verilen birkaç ifade Julio Borges'a işaret ediyor. Soruşturmalar da öyle" diyen Maduro, Borges'ın bu olaydaki rolü hakkında daha fazla detay vermedi ancak muhalif milletvekilinin Kolombiya hükümeti tarafından korunduğunu ve başkent Bogota'da yaşadığını söyledi.

Maduro ayrıca, sosyal medyadaki görüntülerde polis tarafından tutuklandığı görülen muhalefet milletvekili Juan Requesens'in de isminin şüpheliler arasında olduğunu aktardı.

Saldırı sonrası gözaltına alınan 6 kişi 'ihanet, cinayete teşebbüs ve terörizm' suçlarından tutuklanmıştı.

'SUİKAST İÇİN 11 KİŞİYE 50 MİLYON DOLAR TEKLİF EDİLDİ'

Maduro'ya göre kendisine suikast yapılması için 11 kişiye 50 milyon dolar teklif edildi.

Venezüella lideri saldırı girişimiyle alakalı bu isimlerin arasında ABD'nin Florida kentinde yaşayan Osman Delgado Tabosky'nin de olduğunu, ABD ile Kolombiya'daki yetkililere gerekli delilleri sunacaklarını, bu olayı düzenleyen ve finanse edenlerin yakalanması için iş birliklerini isteyeceklerini kaydetti.

Maduro  " (ABD Başkanı) Donald Trump'ın iyi niyetine güveniyorum" ifadesini de kullandı.

 İLGİLİ HABERLER