Bizi takip edin
Bizi takip edin
Dünya

Rusya'dan dolara karşı hamle12.8.2018 22:41:34
Rusya Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) kendisine uygulayacağı yaptırımlara karşılık olarak atılacak adımları netleştirmeye başladı. Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov devlet televizyonunda yaptığı açıklamada ellerindeki Amerikan menkul değerlerini azaltacaklarını duyurdu.

Ödemeleri olabildiğince Amerikan Doları yerine ruble, euro ve başka para birimleri üzerinden yapmaya hazırlandıklarını da sözlerine ekledi.

Rusya Maliye Bakanı'nın milli para ve diğer para birimleriyle ticaret yapılmasına yönelik açıklamaları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarının hemen sonrasında geldi. Erdoğan Karadeniz’de yaptığı açıklamalarında Çin, Rusya, İran ve Ukrayna gibi ülkelerle yapılacak ticaretin milli para birimi üzerinden yapılmasının gündemde olduğunu söylemişti.

Yaptırım kararları ve yaşanan siyasi gerilim nedeniyle Rus para birimi Ruble büyük değer kaybı yaşıyor. Ruble, ABD'nin yaptırım açıklamaları sonrasında son iki yılın en düşük düzeyine geriledi.

Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev, cuma günü ABD'nin Rus bankalarının işlemlerine yönelik engelleme girişimlerini "ekonomik savaş" ilanı sayacaklarını ve buna karşı her türlü tedbiri alacaklarını duyurmuştu.İLGİLİ HABERLER