Bizi takip edin
Bizi takip edin
Dünya

ABD, Venezuela halkının parasını gasbediyor...29.1.2019 17:45:55
Washington, Venezuela hükümetinin ABD'deki banka hesaplarında bulunan bazı varlıklarının muhalefet tarafından kullanılmasına ve kontrol edilmesine izin verdi.

Venezuela’da darbe girişiminde bulunan ABD’den yeni bir adım geldi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Venezuela hükümetinin ABD’deki banka hesaplarında bulunan bazı varlıklarının muhalefet tarafından kullanılmasına ve kontrol edilmesine izin vereceğini açıkladı.

KARAR NEYİ İÇERİYOR?

Buna göre, New York Federal Rezerv Bankası ile diğer Amerikan bankalarında Venezuela hükümetine veya Venezuela merkez bankasına ait olan bazı varlıkların kontrolü muhalefet lideri Juan Guaido’ya veriliyor. Kararın cuma günü alındığını belirten ABD Dışişleri Bakanlığı, “Bu izin, Venezuela’nın meşru hükümetinin bu varlıkları Venezuela halkının yararına olacak şekilde korumasına yardımcı olacak” iddiasında bulundu.

Venezuela'da hiç bir başkanlık seçimine katılmamış ve kazanmamış olan ABD işbirlikçisi muhalefet lideri Guaido geçen hafta sosyalist hükümete ve Devlet Başkanı Nicolas Maduro’ya karşı kendisini devlet başkanı ilan etmiş, ABD’den tam destek bulmuştu.

Amerikan yönetimi dün de, Venezuela devlet petrol şirketine yaptırım kararı almıştı.İLGİLİ HABERLER