Bizi takip edin
Bizi takip edin
Dünya

İstanbul'da Venezuela ile dayanışma eylemi2.2.2019 20:04:42
İstanbul'da 'Venezuela Dayanışma Komitesi' isimli bir grup, Beşiktaş Meydan'da bir araya gelerek, Venezuela halkı ile destek eylemi gerçekleştirdi.

Venezuela Başkanı Nicolas Maduro'ya destek sloganları atan grup, ABD aleyhine sık sık sloganlar kullandı.

Komite adına basın açıklamasını okuyan Göksel Kılınç, ABD'nin Venezuela'da hükümeti devirmek için harekete geçtiğini belirterek, ABD'nin Venezuela meclis başkanı Juan Guaido'yu devlet başkanı ilan ettiğini hatırlattı. "Emperyalist sisteme göbekten bağlı olan" ülkelerin de ABD'nin bu kararına destek verdiğini anlatan Kılınç, Guaido'nun "ABD'nin kuklası" olduğunu belirtti.

ABD ve bir bütün olarak emperyalist sistem Bolivarcı Venezuela'nın direncini daha önce de kırmak istediğini belirten Kılınç, şöyle konuştu:

"Hugo Chavez önderliğinde ülkesinin en önemli kaynağı olan petrolü kamulaştırarak emperyalistlerin elinden kurtaran Venezuela halkı 15 yılı aşkın bir süre boyunca tekelci sistemin dayattığı ekonomik yaptırımlara göğüs gerdi. Emperyalizm sadece bununla yetinmedi, 2002'de Chavez'i ordu darbesiyle devirmeye çalıştı ancak sokağa dökülen Venezuela halkı bu girişimi boşa çıkardı. Maduro Hükümetini devirmek için Kolombiya sınır hattı üzerinden kartelleri kullanarak ülkedeki temel ihtiyaç maddeleri yağmalandı. Venezuela 'da hükümeti destekleyen halk sokaklara döküldüğünde çeteler kanlı saldırılara girişti. Emperyalist merkezlerin güdümündeki OPEC ülkeleri vasıtasıyla Venezüella tek ihraç mali olan petrolün varil fiyatı düşürülerek yoksullaştırıldı. Venezuela nın Latin Amerika'da CELAC ve ALBA gibi uluslararası örgütlerde ekonomik ve siyasi işbirliği kurma girişimleri de yine baltalandı."

"Kapitalist-emperyalist sistem"in  Venezuela'da Chavez önderliğindeki Bolivarcı harekete dönük saldırılarını sürdürdüğünü anlatan Göksel Kılınç, sözlerini şöyle tamamladı: "Bu saldırılar ancak Venezuela halkının yanımda durarak, sosyalizmi savunarak boşa çıkartılabilir. Direnen Venezuela halkı ve devrimcileri bu saldırıyı da boşa çıkaracaktır. Venezuela Dayanışma Komitesi olarak Venezuela halkının yıllardır süren onurlu mücadelesini selamlıyoruz, Bolivarcı Venezuela'nın yoksul Venezuela için attığı adımları selamlıyoruz, anti-emperyalist ve dünya halklarıyla dayanışma içindeki yolunu selamlıyoruz, dünyanın diğer ucunda, emperyaliİLGİLİ HABERLER