Bizi takip edin
Bizi takip edin
Dünya

Çin'den yalanlama: Abdurrehim Heyit ölmedi10.02.2019 19:56:12
Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, 9 Şubat'ta yaptığı açıklamada, Uygur Aşık Abdurrehim Heyit'in, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki bir hapishanede öldüğünü iddia etmişti.

Sincan Uygur Özerk Bölgesi Basın Ofisi söz konusu iddiayı yalanladı.

Basın Ofisi'nin Çin Medya Grubu'na sağladığı bilgilere göre, 57 yaşındaki Heyit Sincan Şarkı ve Dans Topluluğu'na bağlı olarak müzisyenlik yapıyordu. Daha sonra ulusal güvenliği zedeleyici girişimlerde bulunması nedeniyle tutuklanan Heyit'in sağlık durumunun şu anda iyi olduğu tespit edildi.

Sincan Uygur Özerk Bölgesi Basın Ofisi, Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü'nünyaptığı açıklamadan büyük hoşnutsuzluk duyduklarına işaret etti.

Basın Ofisi'nin açıklamasında, Türkiye'nin Sincan'daki mesleki eğitim merkezlerini "toplama kampları" olarak nitelemesi eleştirilirken, "Uygurlara yönelik sistematik bir asimilasyon" yapıldığı, "insan haklarının ağır şekilde çiğnendiği" ve "mesleki eğitim merkezlerindeki kursiyerlerin yakınlarıyla irtibat kuramadıkları" yönündeki iddiaların da tamamen asılsız olduğu vurgulandı. Terörizm ve radikalizmin tüm dünya ülkelerinin yüz yüze geldiği ortak tehdit olduğuna dikkat çekilen açıklamada, Sincan'da faaliyet gösteren terörist ve aşırıcı güçlere ağır darbe indirildiği, terör eylemlerinin önlenmeye çalışıldığı, bu amaçla hukuka bağlı kalarak mesleki eğitim merkezlerinin kurulduğu belirtildi.

Açıklamaya göre, daha önce terörizm ve radikalizm suçlarına karışarak hafif cezai hüküm verilen veya cezadan tamamen muaf tutulan kişilere, mesleki eğitim merkezlerinde verilen eğitimler aracılığıyla yardım eli uzatıldı, onların terörizm ve radikalizmin yeni mağdurlarına dönüşmeleri engellenerek, topluma yeniden kazandırılması sağlandı.

Sincan Uygur Özerk Bölgesi Basın Ofisi'nin açıklamasında, Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü'nün "Çin'in tüm dinleri ve inançları Çinlileştirme politikası izlediği" iddiası da yalanlanarak, bu iddiaya cevaben, dinlerin bulundukları toplumla bağdaşmasının varlıklarının temeli olduğu belirtildi.

Açıklamada, Çin hükümetinin öteden beri din ve inanç özgürlüğü politikasını izlediğine dikkat çekilerek, din işlerinin hukuk çerçevesinde yürütüldüğü, Çin'in bu konuda da "tam bağımsızlık, kendi gücüyle kalkındırma ve dış müdahaleye izin vermeme" ilkesine sadık kaldığı kaydedildi. Çin hükümetinin din ile sosyalist toplumun bağdaşmasını aktif şekilde yönlendirdiği vurgulanan açıklamada, farklı dinlerin temel kuralları ve ilkeleri dikkate alınarak topluma ve çağa uyum sağlamasına önem verildiği, bu dinlerin seçkin geleneksel Çin kültürüyle iç içe olduğu ifade edildi.

İLGİLİ HABERLER