Bizi takip edin
Bizi takip edin
Dünya

'Brezilya liderinin CIA ziyaretinde Venezuela'ya karşı adımlar konuşuldu'20.03.2019 14:26:00
Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro'nun ABD ziyaretinde ilk olarak CIA karargahına gitmesi dikkat çekmişti. Bolsonaro'nun CIA ile Venezuela'ya karşı atılacak adımları görüştüğü söyleniyor.

Brezilya’nın faşist devlet başkanı Jair Bolsonaro ABD’ye ilk resmi ziyaretinde ABD Başkanı Donald Trump’la görüşmeden önce ilk olarak CIA karargahını ziyaret etti.

Rio de Janeiro Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler profesörü olan Mauricio Santoro, Bolsonaro'nun ziyaretini Sputnik'e değerlendirdi.

'CIA ZİYARETİ ÇOK GARİP'

Santoro, herhangi bir devlet başkanının yabancı bir istihbarat örgütünü ziyaret etmesinin "uygunsuz" olduğunu söylerken, bunun tek istisnasının "güvenlik işbirliğiyle ilgili çok spesifik bir şeyi görüşmek" olacağını söyledi.

Bolsonaro'nun ziyaretinin resmi programda yer almaması sebebiyle de "çok garip" olduğunu söyleyen profesör, bir Brezilya devlet başkanının ilk kez gerçekleştirdiği bu ziyaretin amacının "Venezuela'ya karşı adımları görüşmek" olduğunu savundu.

'ABD İSTİHBARATI BREZİLYA'YI İZLİYORDU'

Profesör Mauricio Santoro, geçtiğimiz yıllarda Edward Snowden tarafından ortaya çıkartılan istihbarat skandalını hatırlatarak, ABD Ulusal Güvenlik Kuruluşu NSA'in Brezilyalı yetkilileri dinlemekte olduğunu vurguladı.

O zamanki Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff'in ABD istihbaratının gözetiminde olduğunu vurgulayan Santoro, Brezilya'nın bu sebeple Birleşmiş Milletler'e başvurduğunu belirtti.

ABD'nin Rousseff'i devirmek için çok sayıda girişimde bulunduğu ve sonunda ülkede meclis darbesi yaşandığı biliniyor.İLGİLİ HABERLER