Bizi takip edin
Bizi takip edin
Dünya

'Türkiye ile ilgili teklifimizi ABD reddetti'16.05.2019 08:45:39
Venezüella'nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Samuel Moncada, ülkesinin Washington Büyükelçiliğinin korunması için Türkiye'nin 'hami devlet' olmasını teklif ettiklerini, ancak bu teklifin ABD tarafından reddedildiğini söyledi.

Moncada, BM Genel Merkezinde düzenlediği basın toplantısında ABD yönetiminin, Venezüella'nın Washington Büyükelçiliğinin boşaltılması kararına ilişkin açıklamalarda bulundu. 

ABD ile Venezüella arasında diplomatik ilişkilerin kesildiğini ve Viyana Sözleşmesindeki diplomatik ilişkiler kapsamında ABD'nin başkent Caracas'taki büyükelçiliği için üçüncü bir ülke olan İsviçre'yi ''koruyucu devlet'' olarak seçtiğini belirten Moncada, ''Biz de Türkiye'yi hami devlet olarak önerdik. Teklifimize 'biz sizi tanımıyoruz' diyerek hayır dediler, Guaido'yu tanıdıklarını söylediler.'' dedi. 

ABD yönetimi, protestocu ve aktivistlerin içinde bir süredir nöbet tuttuğu Venezüella'nın Washington Büyükelçiliğini boşaltmak için yasal süreç başlattığını açıklamıştı.   ABD Dışişleri Bakanlığı, büyükelçiliğin Venezüella'da kendini geçici devlet başkanı ilan eden muhalif Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido yönetimine ait olduğunu savunarak, Venezüella Devlet Başkanı Nicolas Maduro'yu tanımadıklarını, bu nedenle Maduro'ya destek veren protestocuların elçilikte bulunmasının "yasa dışı" olduğunu ileri sürmüştü. 

Bakanlık, Guaido tarafından Washington'a büyükelçi olarak atanan Venezüellalı diplomat Carlos Vecchio'nun büyükelçiliğin boşaltılmasını talep ettiğini belirterek, protestoculara gönüllü şekilde elçilikten çıkmaları çağrısında bulunmuştu.

 İLGİLİ HABERLER