Bizi takip edin
Bizi takip edin
Dünya

Venezuela, 'Amerikancı olmayan' muhalefetle görüşüyor18.5.2019 10:44:32
Venezuela hükümeti, ABD destekli muhalefetle yaşanan siyasi krizi aşmak için ABD kuklası olmayan muhaliflerle görüşmeler yapıldığını açıkladı.

Norveç medyasının önceki gün ortaya attığı “barış görüşmeleri” iddiası Venezuela hükümeti tarafından da doğrulandı. Maduro yönetimi derinleşen siyasi krize çözüm için Norveç’te “demokrat” muhaliflerle masaya oturulduğunu açıkladı.

Oslo’ya giden müzakere heyetlerinde hükümetten İletişim, Kültür ve Turizmden Sorumlu Devlet Başkanı Yardımcısı Jorge Rodriguez ve Miranda Valisi Hector Rodriguez bulunuyor. Muhalefeti ise eski milletvekilleri Gerardo Blyde ve Fernando Martinez Mottola ile eski Bakan Carlos Andres Perez tarafından temsil ediliyor.

Venezuela’nın Cenevre’deki Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Jorge Valero, “Hükümetin diyaloğa her zaman açık olduğunu, yalnız bunun ABD ile bağlantısı olmayan ‘demokrat’ muhaliflerle mümkün olabileceğini” duyurdu.

Valero, muhalif lider Juan Guaido’nun müzakerelerde yer almadığının altını çizerek, “Demokratik olarak sınıflandırılabilecek bir muhalefet var ve ABD imparatorluğunun kuklaları olanlar var” diye konuştu.

Venezuela’da ABD destekli muhalefet lideri Juan Guadio’nun meşru başkan Nicolas Maduro’yu tanımadığını açıklaması ve kendisini geçici devlet başkanı ilan etmesi üzerine başlayan kriz aylardır sürüyor. ABD’nin Venezuela’ya yönelik askeri müdahalesini de savunan Guaido son olarak geçen haftalarda başarısız bir askeri darbe girişiminde bulunmuştu.

 
 


İLGİLİ HABERLER