Bizi takip edin
Bizi takip edin
Dünya

İngiltere'nin yeni başbakanı Boris Johnson23.7.2019 16:19:07
İngiltere'de Brexit'in en ateşli savunucularından biri olan eski dışişleri bakanı Boris Johnson, Muhafazakar Parti liderliğine seçilerek ülkenin yeni başbakanı oldu.

 İngiltere’de Brexit anlaşmazlığı nedeniyle iktidardaki Muhafazakar Parti içinde yaşanan liderlik krizi son buluyor. Theresa May’in Brüksel ile yapılan Brexit anlaşmasını parlamentoda kabul ettirememesi sonrası görevini bırakmasının ardından, eski Dışişleri Bakanı Boris Johnson Muhafazakar Parti liderliğine seçilerek ülkenin yeni başbakanı oldu.

ANLAŞMASIZ BREXIT’İ SAVUNUYOR

Ancak Johnson’ın liderliğinin yeni krizleri de beraberinde getirmesi bekleniyor. Brexit’in en ateşli savunucularından biri olan Johnson, AB’den karşılıklı bir anlaşma yapılmasa bile ayrılacağını açıklamıştı. Nitekim başbakan seçilmesinden sonraki ilk konuşmasında da, Brexit’in en geç 31 Ekim’de tamamlanacağını söyledi.

ADALET BAKANI: İSTİFA EDECEĞİM

Johnson’ın savunduğu anlaşmasız ayrılık hem AB hem İngiltere için de kabus senaryosu olarak değerlendirilirken, Muhafazakar Parti içinde bir dizi üst düzey isim Johnson’ın lider seçilmesi halinde istifa edeceklerini açıklamıştı. Bu kişilerden biri olan Adalet Bakanı David Gauke, Johnson’ın lider seçilmesinden hemen sonra sosyal medyada paylaştığı mesajda, yarın istifasını vereceğini açıkladı.

CORBYN: HALK SEÇMEDİ

Muhalefetteki İşçi Partisi’nin lideri Jeremy Corbyn de, yeni başbakanın bu şekilde belirlenmesine karşı çıktı. Başbakanın kim olacağına halkın genel seçimlerde karar vermesi gerektiğini söyleyen Corbyn, “Boris Johnson ülkemizin desteğini almadı” çıkışı yaptı. Corbyn, anlaşmasız bir Brexit’in İngiltere içinde istihdam kaybı, fiyat artışları ve sosyal sağlık sisteminde sorunlara yol açacağına dikkat çekti.

TRUMP’TAN TEBRİK

Johnson’ı ilk tebrik eden lider ise ABD Başkanı Donald Trump oldu. Trump, Twitter hesabından “O harika [bir başbakan] olacak” mesajını paylaştı.

Johnson, Osmanlı İmparatorluğu’nun son Dahiliye Nazırı (İçişleri Bakanı) olan ve linç edilerek öldürülen Ali Kemal’in torunu Stanley Johnson’ın oğlu.

İLGİLİ HABERLER