Bizi takip edin
Bizi takip edin
Dünya

Çin, savaş için kırmızı çizgilerini açıkladı24.7.2019 22:41:00
Çin Devlet Konseyi’nin çeşitli aralıklarla yayınladığı ve ülkenin küresel politikaya ilişkin tavrını ortaya koyan Beyaz Kitap serisinin son sayısı savunma politikasına ve ulusal güvenlik anlayışına ayrıldı.

 ‘Yeni Dönemde Çin’in Milli Savunması’ adını taşıyan yeni Beyaz Kitap’ta, Çin’in mevcut savunma politikası ve dünya çapında yaşanan askeri gelişmeler hakkında bilgi veriliyor. Pekin yönetiminin, Tayvan’ın bağımsızlığı yönünde bir adım atılması halinde savaşa hazır olduğuna dair uyarıda bulunması da dikkat çekiyor.

Beyaz Kitapta, uluslararası güvenlikte istikrara zarar veren faktörler bulunduğuna dikkat çekilirken, Çin’in kazan-kazan işbirliğine önem verdiği belirtiliyor. 55 sayfalık belgeye göre, Çin’in milli savunmaya bakışını egemenliğini, güvenliğini ve kalkınma açısından çıkarlarını korumak şekillendiriyor; Pekin yönetimi hegemonya ve genişlemeye karşı çıkıyor.

ABD’YE ELEŞTİRİ: ASKERİ REKABETİ KÖRÜKLÜYOR

Beyaz Kitap’ta ABD ve müttefikleri askeri varlıklarını derinleştirip ittifaklarını genişleterek küresel stratejik istikrara zarar vermekle suçlanıyor. ABD tek taraflı politikalar benimsemekle eleştiriliyor; Washington’ın savunma harcamalarını artırarak büyük ülkeler arasında bir rekabeti körüklediği belirtiliyor.

Belgede, ABD’nin Güney Kore’ye hava savunma sistemi yerleştirmesinin bölgesel stratejik dengeye ağır zarar verdiği görüşü de paylaşılıyor. Japonya’nın 2. Dünya Savaşı’ndan sonra hazırlanan anayasayı yeniden yorumlayarak ordusuna kıyılarından açıkta faaliyet gösterme izni vermesi ve Avustralya’nın ABD’yle ittifakını güçlendirme adımları da eleştiriliyor.

TAYVAN, TİBET VE ŞİNCAN VURGUSU

Beyaz Kitap’ta Pekin’in, ABD’den 2.2 milyar dolar değerinde silah almaya hazırlanan Tayvan için savaşa hazır olduğu da belirtiliyor. “Çin yeniden birleşmeli” denilen metinde, “Güç kullanımını reddetme sözü vermiyoruz ve gereken her önlemi alma seçeneğini saklı tutuyoruz” ifadeleri kullanılıyor. Beyaz Kitap’ta aynı zamanda, Tibet ve Şincan’daki ‘ayrılıkçı güçler’ ile mücadele kararlılığı vurgulanıyor.İLGİLİ HABERLER