Bizi takip edin
Bizi takip edin
Dünya

ABD Venezuela'nın varlıklarını dondurdu6.08.2019 13:15:34
ABD Başkanı Donald Trump, Venezuela ile ticari ilişkilerini Küba, Suriye, İran ve Kuzey Kore ile aynı seviyeye kadar düşürdü. Venezuela'nın sosyalist hükümetinin ABD'deki tüm malvarlıkları donduruldu.

Beyaz Saray’ın ‘Venezuela Devletinin Varlıklarının Dondurulması’ başlığıyla yayımladığı kararnamede, “Venezuela hükümetinin ABD’deki tüm mal varlıkları bloke edilmiştir ve bunlar transfer edilemez, ödeme yapılamaz, ihraç edilemez, geri çekilemez veya herhangi bir işlem yapılamaz” denildi. Kararnameye gerekçe olarak, ‘Maduro’nun iktidarı suistimal etmesi ve ona bağlı yetkilerin insan haklarını ihlal ettiği’ iddiası gerekçe gösterildi.

Washington bu adımla, Caracas yönetimi ile olan ticari ilişkilerini Küba, Suriye, İran ve Kuzey Kore ile aynı seviyeye kadar düşürmüş oldu.

ABD yönetimi, Venezuela’da kendisini geçici devlet başkanı ilan eden muhalefet lideri Juan Guaido’yı tanıyor, Maduro’nun hükümetinin meşru olmadığını savunuyor. Washington bugüne dek Venezuela devletinin çok sayıda yetkilisinin yanı sıra ülkenin ana gelir kaynağını yöneten devlet petrol şirketini de yaptırımlarla hedef alıyor.İLGİLİ HABERLER