Bizi takip edin
Bizi takip edin
Dünya

Macron: Batı hegemonyasının sonu!28.8.2019 12:57:07
Fransa büyükelçilerine konuşan Macron, 'Batı’nın dünya üzerindeki hegemonyasının sonunu görüyoruz. Koşullar değişiyor'dedi. Macron, 'Çin ilk sıralara yerleşti, Rusya da stratejisinde büyük başarılar elde ediyor' ifadelerini kullandı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Batı ülkelerinin üstünlük döneminin, küresel jeopolitik değişimler nedeniyle sona yaklaştığını belirtti. Bugün dünya arenasında “yeni ülkelerin” güçlendiğini dile getiren Fransız lider, “Çin ilk sıralara yerleşti, Rusya da stratejisinde büyük başarılar elde ediyor” diye kaydetti.

RUSYA'NIN ÖNEMİ

Rusya olmadan Avrupa’da yeni güvenlik mimarisinin inşaatının mümkün olmadığını, bu yüzden Moskova ile ilişkilerin “yeniden ve derinden düşünülmesi” gerektiğini söyleyen Macron, “Rusya ile daha barışçıl ilişkiler elde edemezsek ve ilişkilerimize açıklık getiremezsek Avrupa kıtası hiçbir zaman istikrarlı olmayacak, biz hiçbir zaman güvende olmayacağız” dedi.Paris ve Moskova’nın birlikte dünya için “yararlı bir şeyler” yapması gerektiğini belirten Fransa Cumhurbaşkanı, aksi takdirde Avrupa’nın ABD ve Rusya arasındaki stratejik mücadele için sahne rolünü oynamaya devam edeceğini söyledi.

'RUSYA-ÇİN İTTİFAK YAPARSA İYİ OLMAZ'

Rusya’yı Avrupa ülkelerinden uzaklaştırmanın büyük hata olduğunu vurgulayan Macron, “Bu, Rusya’nın Çin ile ittifak yapmasına yol açabilir. Bu hiç de Avrupa’nın çıkarına değil” diye ekledi.İLGİLİ HABERLER