Bizi takip edin
Bizi takip edin
Dünya

ABD, terör örgütü YPG'yi öve öve bitiremedi5.9.2019 10:23:56
Türkiye, ABD ile Suriye sınırında güvenli bölge için anlaşırken ABD terör örgütü YPG'nin bölge istikrarı için vazgeçilmez olduğunu ileri sürdü.

Irak ve Suriye’de IŞİD’e karşı ABD öncülüğünde kurulan Ortak Görev Kuvveti Özel Kuvvetler Komutanlığı’nın Special Ops Joint Task Force-OIR (Operation Inherent Resolve) resmi Twitter hesabından paylaşılan fotoğrafta alenen YPG/PYD’nin vazgeçilmezliğinin altı çiziliyor.

“İSTİKRARI KORUYAN GÜÇ”

Milli Gazete’den Gökçen Göksal’ın haberine göre; “Yetenekli ve güvenilir“ ortak olarak tanımlanan YPG/PYD güçleri, Suriye’de istikrarı koruyan güç olarak lanse ediliyor. YPG/PYD’nin Suriye’de IŞİD’in önündeki en büyük engel olarak gösterilen paylaşımda, dört ay içinde YPG/PYD’nin 225 IŞİD’liyi gözaltına aldığı belirtiliyor. Fotoğrafta paylaşılan silahlı militanının kolunda YPG/PYD –SDF peçine yer verilmemesi dikkat çekiyor. Daha önce yayımladığı fotoğraflarda YPG/PYD amblemini kullanmaktan çekinmeyen ABD’lilerin bu tasarrufu dikkat çekiyor. Bir diğer paylaşımda da YPG/PYD’nin başını çektiği SDF’nin komandoları, çalışılabilir güvenli ortak olarak tanımlanıyor.

Geçen aylarda General Paul E. Funk, kırmızı kategoride aranan, YPG/PYD’nin önder kadrolarından ‘Mazlum Kobane’ kod adlı Ferhat Abdi Şahin ile biraraya gelmiş, bu görüşmenin fotoğrafı da aynı hesaptan paylaşılmıştı.

 İLGİLİ HABERLER