Bizi takip edin
Bizi takip edin
Dünya

ABD, terör örgütü ile toplantı yaptı16.9.2019 14:19:43
ABD'li komutanlar, güvenli bölgenin ayrıntılarını konuşmak üzere dün Tel Abyad'ta terör örgütü YPG militanları ile bir araya geldiler.

Türkiye’yle ABD arasında Suriye’nin kuzeyi için varılan güvenli bölge anlaşması kapsamında, terör örgütü YPG ile ABD’li askeri yetkililer arasında bir toplantı yapıldı. YPG’nin kırsal bölgelerinden çekilmeye başladığı açıklanan Tel Abyad’da yapılan toplantıya, ABD liderliğindeki koalisyondan Amerikalı komutanlar ile Tel Abyad Askeri Konseyi katıldı.

Toplantının ardından koalisyondan yapılan yazılı açıklamada, “Koalisyon komutanları, güvenlik mekanizmasının bulunduğu bölgede yaşayan askeri ve sivil konsey liderleri ile görüştü. Mekanizmadaki ilerleme ve konsey liderlerinin halkı güvenli tutma yönündeki çabaları ele alındı” ifadeleri kullandı.

“Güvenlik mekanizmasının ilk safhasında iyi ilerleme olduğunu görüyoruz” denilen açıklamada, “Koalisyon ve SDG Türkiye’nin endişelerini gidermek adına tahkimatları belirlemek ve kaldırmak için birkaç devriye gerçekleştirdi” ifadeleri yer aldı. Açıklamada, ABD ile Türkiye’nin dört askeri uçuşunun gerçekleştirdiği, ‘güvenlik mekanizması’nın ek ayrıntıları için iki ülke arasındaki temasların süreceği de belirtildi.

 İLGİLİ HABERLER