Bizi takip edin
Bizi takip edin
Dünya

İran'dan Suudi Arabistan'a mesaj: Uyarı olarak vurdular18.9.2019 11:09:21
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Suudi Arabistan'ın petrol şirketi Saudi Aramco'ya ait 2 petrol rafinesine gerçekleştirilen saldırı ile ilgili "Yemenli Husiler, Riyad'a bir uyarı olarak vurdu" dedi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Suudi Arabistan'ın petrol şirketi Aramco'nun tesislerine yönelik saldırıyla ilgili açıklama yaptı. Ruhani, "Yemenli Husiler, Suudi Petrol rafinelerini Riyad'a bir uyarı olarak vurdu" açıklamasında bulundu.

İran lideri ayrıca bölgede çatışmayı başlatanın ABD ve Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri olduğunu söyledi.

Husilerin Askeri Sözcüsü Yahya Seri sosyal medya hesabı Twitter'dan geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada, "Aramco'daki şirketler ve çalışanları tesislerde bulunmamaları konusunda uyarıyoruz. Her an yeniden vurabiliriz." ifadelerini kullanmıştı.

Suudi Arabistan'ın milli etrol şirketi Saudi Aramco'ya ait 2 tesiste, cumartesi yerel saatle 04.00'te SİHA’larla düzenlenen saldırıların ardından yangın çıkmıştı.

Olayda ölen ya da yaralanan olmazken saldırıyla ilgili herhangi bir taraf suçlanmamıştı. Husiler ise yaptıkları yazılı açıklamayla saldırının sorumluluğunu üstlenmişti.

 

 

 

Yemen'deki İran destekli Husiler, son zamanlarda genellikle Suudi Arabistan hava savunma sistemi tarafından etkisiz hale getirilen orta ve uzun menzilli balistik füzelerin yanı sıra SİHA'larla ülkenin bazı bölgelerini hedef alıyor.İLGİLİ HABERLER