Bizi takip edin
Bizi takip edin
Dünya

Çin Halk Cumhuriyeti 70. yıl kutlamalarına hazır…30.9.2019 18:57:49
Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 70. yıl dönümü kutlamaları için yapılan hazırlıklar tamamlandı.

1 Ekim'de düzenlenecek Çin'in "Cumhuriyet Bayramı" kutlamaları sebebiyle başkent Pekin'in ünlü Tienanmen Meydanı'ndaki provalar tamamlandı.

Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 70. yıldönümünün kutlanması için dün Pekin’de bir gösteri düzenlendi.

Söz konusu etkinliğe Xi Jinping, Li Keqiang, Li Zhanshu, Wang Yang, Wang Huning, Zhao Leji, Han Zheng ve Wang Qishan dahil olmak üzere ülkenin yüksek liderleri ve 4 binden fazla kişi katıldı.

1 Ekim’de ilk olarak başkent Pekin’deki Tiananmen Meydanı’nda, Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 70’inci yıldönümünü kutlama töreni yapılacak. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping törende önemli mesajlar vereceği bir konuşma yapacak.Törenin ardından görkemli bir askeri ve sivil geçit töreni düzenlenecek. Aynı akşam Çin Komünist Partisi ve hükümet liderleri ile çeşitli çevrelerden temsilciler, yine Tiananmen Meydanı’nda düzenlenecek sanat performansı ve havai fişek gösterisini izleyecek.

 

Öte yandan,  Çin Halk Cumhuriyeti devlet madalyaları ve ulusal şeref unvanlarının takdim töreni Pekin’de yapıldı. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 42 yerli ve yabancı isme ayrı ayrı "Cumhuriyet Madalyası", "Dostluk Madalyası" ve "Ulusal Şeref Unvanı Madalyası" verdi. Xi Jinping takdimin ardından yaptığı konuşmasında, madalyaya layık görülenlere saygılarını sunduğunu söyledi. Xi, kahramanların devlet düzeyinde ödüllendirilmesiyle, madalya sahiplerinin taşıdığı "sadık, ısrarcı ve sade karakteri"ni yaygınlaştırmanın ve böylece kahramanlık ruhuna duyulan saygının dile getirilmesinin amaçlandığını söyledi.İLGİLİ HABERLER