Bizi takip edin
Bizi takip edin
Dünya

Japonya Başbakanı Shinzo Abe, istifa etti28.8.2020 12:11:21
Japonya Başbakanı Shinzo Abe, kötüleşen sağlık durumu nedeniyle istifa ettiğini açıkladı. Abe, "Halk için en iyi kararları veremezsem başbakan olamam" dedi.


Japonya Başbakanı Shinzo Abe, kötüleşen sağlık durumu nedeniyle istifa ettiğini açkladı.

Görevini yerine getiremediği için özür dilediğini söyleyen 65 yaşındaki Abe, “Halk için en iyi kararları veremezsem başbakan olamam. Her ne kadar görev süremin dolmasına bir yıl daha olsa da, istifa etmeye karar verdim” dedi. Abe, son aylarda sağlığının kötüleştiğini ve bu durumun ‘kararlarını etkilemesini istemediğini’ aktardı.

2012 yılında başbakan seçilen Abe, “Siyasette en önemli şey sonuç elde edebilmektir. Yedi yıl sekiz aydır sonuç almak için elimden geleni yaptım ancak hastalıkla mücadele ediyorum ve tedaviye ihtiyacım var” ifadelerini kullandı.

2007'DE DE İSTİFA ETMİŞTİ

Kyodo ajansına göre, yılda iki kez mutat muayenelere tabi tutulan 65 yaşındaki Abe, ağustos başından beri bir dizi sağlık kontrolüne girmişti. Temmuz'da Abe’nin Başbakanlık konutunda kan kustuğu belirtilmişti. Abe uzun bir süredir ülseratif kolit hastalığıyla mücadele ediyor.

Abe, 2006'da ilk defa üstlendiği başbakanlık görevinden "bağırsak iltihabı" rahatsızlığı nedeniyle 2007'de ayrılmıştı. Yeni bir tedavi sayesinde hastalığını yendiğini belirten Abe, önce Liberal Demokrasi Partisi (LDP) liderliğine ve 2012'de başbakanlığa geri dönmüştü. İLGİLİ HABERLER