Bizi takip edin
Bizi takip edin
Dünya

Wang: Çin ile ABD arasındaki anlaşmazlık bir güç mücadelesi değil31.8.2020 12:02:42
Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, "Çin ve ABD arasındaki mücadele güç mücadelesi değil. ABD, tarihin yanlış tarafında yer alıyor." dedi.

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, Fransa Uluslararası İlişkiler Enstitüsü'nde yaptığı konuşmanın ardından izleyicilerin Çin-ABD ilişkileriyle ilgili sorularını yanıtladı.

Wang Yi, "Her şeyden önce Çin ve ABD arasındaki fikir ayrılığı ya da anlaşmazlık, ne güç ne konum ne de sosyal sistem mücadelesidir. Bu, çok taraflılıktan mı, yoksa tek taraflılıktan mı; işbirliği ve ortak kazançtan mı, yoksa sıfır toplamlı oyundan yana mı olma sorunudur. Dünya ülkelerinin bunu çok iyi gördüklerine inanıyoruz. ABD, şu anda tarihin yanlış tarafında yer alıyor." dedi.

Washington'un mevcut dış politikasının "tek taraflı yaptırımlar, karalamalar ve saldırılardan ibaret" göründüğünün altını çizen Wang, "ABD'nin asılsız suçlamaları karşısında Çin gerçekleri net bir şekilde izah etmenin yanı sıra gerekli karşılıkları da vermeli. Bağımsız ve egemen bir ülke olarak bunu yapma hakkına sahibiz. Çin, bunu yaparken yalnızca kendi hak ve çıkarlarını değil; uluslararası ilişkilerin temel kurallarını da korumuş oluyor." diye konuştu.

Çin ile ABD arasındaki diyalog kapısının açık olduğuna işaret eden Wang Yi, "Her iki tarafı ilgilendiren sorunlar üzerinde ABD ile samimi ve derinliğine görüş alışverişinde bulunmaya hazırız. Fransa da dâhil Avrupa ülkelerinin Çin-ABD ilişkilerinin yumuşamasında yapıcı rol oynamasını bekliyoruz. AB'nin stratejik bağımsızlığında ısrar ederek, belirsizliklerle dolu bu dünyaya istikrar sağladığını görmekten mutluluk duyuyoruz." ifadesini kullandı. İLGİLİ HABERLER