Bizi takip edin
Bizi takip edin
Ekonomi

Her yıl daha fazla ilaç kullanıyoruz...3.3.2017 08:06:24
Türkiye'de her yıl ilaç kullanımı katlanarak artıyor. Sağlığı pazar, hastayı müşteri olarak olarak gören ilaç sektörünün devlerinin Türkiye'ye olan ilgileri de giderek artıyor.

Dünya ilaç üreticilerinin buluşacağı CPhI İstanbul fuarı öncesinde, “Türkiye İlaç Sektörü Raporu”nu açıklandı.

QuintilesIMS Türkiye'nin destekleriyle hazırlanan rapora göre; 'Türkiye ilaç pazarı', 2015 yılına kıyasla yüzde 17 büyüdü ve 2016 yılında 2 milyar kutu ilaç satışı gerçekleşti. Türkiye ilaç pazarının son 5 yılda yıllık bazda yüzde 12 büyüdüğünü belirten QuintilesIMS Türkiye Danışmanlık Hizmetleri Kıdemli Ülke Müdürü, Dr. Cem Baydar, 2020 yılında Türkiye'nin dünyanın 14'üncü en büyük ilaç pazarı olacağının altını çizdi.

Ağrı grubu, bir önceki yıla göre yüzde 21 büyüme ile en büyük tüketim  alanı oldu. 1 milyon 646 bin TL'lik değeriyle birinci sırada yer alan ağrı kesicileri, 1 milyon 435 bin TL ile antibakteriyellerin takip ettiğini belirten Baydar; “Yerel olarak tüketim alanlarımıza baktığımızda Türkiye'de en çok ağrı tedavisinde kullanılan ilaçların yer aldığını görüyoruz. Bu tedavi alanındaki ilaçların payı ise bir önceki yıla oranla yüzde 21 arttı. Sıralamaya baktığımızda ise ikinci sırada yer alan antibakteriyellerin ardından 1 milyon 419 TL'lik değer hacmiyle antidiyabetikler geliyor. Aynı zamanda veriler gösteriyor ki, yerel ürünlerin satıştaki payı yüzde 42'lere yükseldi. Pazarın yüzde 75'ini yerel ürünlerimiz oluşturuyor. Böyle bir tablo da Türkiye ilaç pazarının üretimde umut vadeden bir konumda olduğunu gösteriyor” dedi.İLGİLİ HABERLER