Bizi takip edin
Bizi takip edin
Ekonomi

Türkiye-Rusya ilişkilerinde önemli gelişme: Rusya, o ambargoyu kaldırdı9.3.2017 15:44:48
Başbakan Binali Yıldırım Rus mevkidaşı Dmitri Medvedev'le telefonda görüştü. Medvedev Türkiye'ye tarım ürünü ihracatı yasağının kaldırılan anlaşmanın imzalandığını söyledi.

 

Başbakan Binali Yıldırım, Rusya Federasyonu Başbakanı Dmitri Medvedev ile telefonda görüştü. Görüşmede taraflar, Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin yeninden gelişmesinden duyulan memnuniyeti ifade ederek, bu doğrultuda ticaret, ulaştırma, tarım ve taşımacılık konularının yanı sıra gümrük, enerji ve vize rejimine ilişkin gündem maddelerini ele aldı.

Rusya Başbakanı Medvedev, bazı tarım ürünlerinin Türkiye’den Rusya’ya ihracatına imkan tanıyan bir kararnameyi imzaladıklarını ifade etti. İki başbakanın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya’ya yapacağı ziyaret çerçevesinde düzenlenecek olan Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi öncesi eşgüdüm mahiyetinde gerçekleştirilen telefon görüşmesinde, Türkiye Rusya arasındaki ilişkinin emin adımlarla ileriye taşınması konusunda fikir birliğine varıldığı basına duyuruldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yarın Rusya'nın başkenti Moskova'ya bir ziyaret düzenleyecek.

SEKTÖRDEN İLK AÇIKLAMA GELDİ

Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (AKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kavak, Hurriyet.com.tr'nin sorusu üzerine yaptığı açıklamada anılan yasağın, domates, üzüm, çilek, kabak ve narı kasadığını söyledi.Kavak, anılan ürünlerin Rusya'ya yapılan yaş sebze meyve içinde yüzde 50'lik bir paya sahip olduğunu belirtti. Kavak, sektör olarak alınan karardan memnun olduklarını aktardı.İLGİLİ HABERLER