Bizi takip edin
Bizi takip edin
Ekonomi

Bakan, Bin 404 lira alan işçilerden 'fedakarlık' istedi1.12.2017 14:21:46
Asgari Ücret Komisyonu ilk toplantısını yaptı. Bakan Jülide Sarıeroğlu, açlık sınırı 1.567 lirayken 1.404 lira alan işçilerden 'fedakarlık' istedi.

Açlık sınırının 1567, yoksulluk sınırının 5 bin 106 liraya çıktığı asgari ücretin ise 1404 lira olduğu Türkiye’de, milyonlarca işçiyi ilgilendiren asgari ücreti belirleme toplantıları başladı. İlk toplantı öncesi basına açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, işçilerden  fedakarlık istedi.

2018 yılında geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında Asgari Ücret Tespit Komisyonunun ilk toplantısı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu başkanlığında yapıldı.

Toplantıda, işçi tarafını Türk-İş, patron tarafınıysa Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) temsil etti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Erdem, Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder’in de katıldığı toplantıda, Türk-İş heyetine Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, TİSK heyetine ise Genel Sekreter Akansel Koç başkanlık etti.

Halen bekar bir işçi için vergiler ve kesintiler düştüğünde net 1404 lira 6 kuruş olarak uygulanan asgari ücret yaklaşık 7 milyon işçiyi ilgilendiriyor.

‘İŞÇİYİ EZDİRMEMİŞLER’

Toplantı başlamadan açıklama yapan Bakan Sarıeroğlu, işçilerden ve patronlardan fedakarlık  beklediklerini söylerdi. Son 15 yılda asgari ücreti 7.5 kattan fazla artırdıklarını dile getiren Sarıeroğlu, işçileri piyasa koşulları karşısında koruduklarını savundu. İLGİLİ HABERLER