Bizi takip edin
Bizi takip edin
Ekonomi

İlk şeker fabrikasının önünde özelleştirme protestosu23.2.2018 18:32:01
Hükümetin şeker fabrikalarını satışa çıkarması, Türkiye'nin ilk şeker fabrikasının kurulduğu Alpulla'da protesto edildi.

 Hükümetin satışa çıkardığı 14 şeker fabrikası arasında yer alan Kırklareli’nin Babaeski ilçesine bağlı Alpullu beldesindeki Alpullu Şeker Fabrikası’nın önünde protesto eylemi düzenlendi.

Alpullu Şeker Fabrikası, Türkiye’de kurulan ilk şeker fabrikası olma özelliğini taşıyor.

 

 Fabrika önündeki protesto eylemine CHP Genel Başkan Yardımcı Veli Ağbaba, İstanbul Milletvekilleri Mahmut Tanal, Ali Şeker, Yalova Milletvekili Muharrem İnce, Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, Edirne milletvekilleri Erdin Bircan ve Okan Gaytancıoğlu, Kırklareli milletvekilleri Turabi Kayan, Vecdi Gündoğdu, Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü ve bölge belediye başkanlarıyla yaklaşık bin kişi katıldı.

‘ÖZELLEŞTİRME YAPILACAKSA KOOPERATİFLERE DEVREDİLSİN’

İzmir Marşı’nın söylendiği protestoda kadınlar ellerinde, ’14 kale daha düşmesin, Alpullu satılmasın’ yazılı pankart taşıdı.

Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Ramis Özgen, fabrikanın satılmasına karşı çıktıklarını ifade ederek, şunları söyledi: “Türkiye’nin satışa çıkarılan 14 fabrikasında eylem yapmaya başladık. Özelleşme yapılacaksa doğrusu yapılsın. Doğru kişilere teslim edilsin. Avrupa’da kooperatiflere devredildi. Türkiye’de bir Amerikan firmasına satılacak. Bu fabrikayı sattırmayacağız”

‘İNEK YABANCI SAMAN YABANCI, AYRANA ‘YERLİ’ DİYORLAR’

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce ise AK Parti iktidarının 60 milyar dolarlık özelleştirme yaptığını belirterek, şöyle konuştu:
“Sattıkları tam 60 milyar dolar. Sonra çıkıp ‘Bir çivi mi çaktın?’ diyor ya, bunlara söylenecek tek bir söz var, siz nankör mirasyedisiniz. Türkiye artık kendine yetebilen ülkelerden biri değil. Bugün artık mercimeğini, fasulyesini, bezelyesini, ineğini, samanını dışarıdan alan Türkiye var. İnek yabancı, saman yabancı sonra da utanmadan ayrana yerli ve milli içki diyor. İnek ithal, saman ithal ayran nasıl yerli, milli oluyor?”

TANAL’DAN ‘NÖBET ÇADIRI KURUN’ ÇAĞRISI

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal ise protesto eylemine katılanlara fabrika önünde ‘nöbet çadırı’ kurulmasını teklif ederek, şunları kaydetti:

“Fabrikalar Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sözüyle ‘şehrin kaleleridir’ Alpullu Şeker Fabrikası bölgemizin kalesidir. Bu fabrikanın satış amacının rant olduğunu hep söylüyoruz ancak bunun belgesini istiyorsanız, 87 parçanın satış listesini sunacağım. Toplam 1 milyon 344 bin 315 metrekare yer satılıyor. Şeker üretmeyecekler, kaynakların hepsini heba edecekler, talan edecekler, buna izin verecek misiniz? O zaman size öneride bulunuyorum, sahip çıkacaksak burada nöbet çadırı kuralım. Nöbet çadırına var mısınız? Peki hepimize başarılar diliyorum, biz milletvekilleri de çadırda nöbet tutacağız, destek vereceğiz.”

TILLERSON’LA GÖRÜŞMEDE GÜNDEM ŞEKER FABRİKALARIYDI’

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen hafta yaptığı görüşmeyi hatırlatan CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, ‘Amerikan firmasının talepleri’nin gündeme geldiğini öne sürerek, şunları söyledi:

“Geçtiğimiz haftalarda ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile Recep Tayyip Erdoğan bir görüşme yaptı. İlk kez tarihimizde bu görüşmede not alan tercüman yok, not tutan kimse yok. Tercüman kim? Çavuşoğlu. Burada sanıyorsunuz ki başka konular konuşuldu. Gündem ne Afrin idi, ne YPG idi. Gündem şeker fabrikalarıydı, Alpullu’dan tüm Türkiye’ye duyuruyorum. Gündem şeker fabrikalarının satışıydı. Gündem Amerikan şirketinin taleplerinin karşılanmasıydı. 96 yıllık tarihimizde böyle bir şey yaşanmadı. Osmanlı padişahları bile ülkelerini bu kadar kolay satmadı. Vatan savunması sadece sınırda düşmanlara karşı silah çekmekle olmaz, bize bırakılan miraslara da sahip çıkmakla olur. Bu bir vatan savunmasıdır. Alpullu’yu korumak, Türkiye’yi korumaktır, şeker fabrikalarına sahip çıkmak Türkiye’ye sahip çıkmaktır, onun kaderine sahip çıkmaktır” diye konuştu.

 İLGİLİ HABERLER