Bizi takip edin
Bizi takip edin
Ekonomi

Esnaf dertli... 'Hastane yanınca biz de yandık'6.6.2018 13:07:55
İstanbul Gaziosmanpaşa’da bulunan Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi 5 Nisan’da çıkan yangın nedeniyle kapatıldı. Hayatını hastanenin varlığı ile idame ettirmeye çalışan bölge esnafının ise işlerdi durma noktasında. Bazı dükkanlar ise kepenk kapattı.


İstanbul Gaziosmanpaşa'da bulunan Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 5 Nisan'da dış cephede başlayan yangın, hastanenin diğer bölümlerine yayılmasıyla büyüdü. Dış cephesi ile birlikte iç bölümlerinde de büyük zararların oluştuğu hastanede onarım ve yeniden yapım çalışmaları sürüyor. Günde binlerce kişiyi ağırlayan bölgenin, hastanenin bir anda kapanmasıyla hayalet şehre dönüşmesi, esnafı olumsuz etkiledi. Öte yandan, hastaların randevu aldığı Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinde hastanenin hâlâ aktif gözükmesi, günde yaklaşık 60 hastanın hastaneye kadar gelip tedavi olamadan geri dönmesine yol açıyor.

 

Hastanenin yanında eczacılık yapmakta olan Erdal Uçar, çalışmaların çok yavaş ilerlediğinden şikayetçi. Maliyetleri ancak karşılayabildiklerini ifade eden Uçar, “Burada kimsenin kâr edebildiğini sanmıyorum.” dedi.

Bir diğer eczacı Fahrettin Turan ise, hastane çevresinde yer alan esnafın hastaneye bağlı olduğunu belirterek, “Birçok esnafın iş durumu zora girdi. Herkes birbirine hastanenin tekrar ne zaman açılacağını soruyor. Her gün gördüğümüz simitçi bile bırakıp gitti. Ocak-Şubat’tan önce burası yeniden faaliyete geçmez.” şeklinde konuştu.

“Hastane yanınca biz de yandık.” diyen büfe işletmecisi Ali Çırık, hastanenin 90 gün içinde açılacağının açıklandığını fakat şu anki çalışma hızıyla bu süreye yetişmelerinin imkânsız göründüğünü ifade etti.

İşitme cihazları satan Aykut Balaban, hastanenin bölgeyi topladığına dikkat çekerken “Burada yer alan çocuk acil çok önemli. Şu anda kapalı olması büyük bir eksiklik” dedi.

Hastanenin giriş kapısının karşısında yer alan kafenin sahibi Naci Sevindik ise, “Günde 10 bin kişi ağırlayan sokak gitti, hayalet şehir oldu. Kimse bir açıklama yapmıyor. Yanımda 10 kişi çalıştırıyordum, şimdi tek başımayım. Kirayı denkleştirsem bile faturaları ödeyemiyorum. Buradaki esnaf bitti.” diyerek sözlerine son verdi.

Yangından 5 gün sonra hastaneye gelerek incelemelerde bulunan İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, yaptığı açıklamada, en geç 3 ay içerisinde hastaneyi faaliyete geçireceklerini söylemişti.

 İLGİLİ HABERLER