Bizi takip edin
Bizi takip edin
Ekonomi

Asgari ücretin 5'te 1'i elektrik ve doğalgaza gidiyor3.9.2018 12:41:21
Son bir yılda elektriğin konutlarda tüketiciye satış fiyatı yüzde 33 oranında arttı. 4 kişilik bir ailenin bir aylık elektrik ve doğal gaz gideri ortalama 301 TL oldu. Eşi çalışmayan 2 çocuklu asgari ücretlinin eline geçen paranın yüzde 17.93’ü elektrik ve doğalgaz tüketimine gidecek.

Tüketici Hakları Derneği (THD) Başkanı Turhan Çakar zamlarda frenin patladığını belirterek elektrik ve doğal gaz zamlarının yoksulluğu daha da arttıracağını bildirdi. Turhan Çakar son zamlarla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Eylül 2017’de konutlarda 0.4118TL/kwh olan elektriğin tüketiciye satış fiyatı 1 Eylül 2018’de 0.5479TL/kwh olmuştur. Yani, son bir yılda elektriğin konutlarda tüketiciye satış fiyatı yüzde 33 oranında artmıştır. 4 kişilik bir ailenin bir aylık elektrik tüketimi ortalama 230kwh olup, aylık elektrik gideri 126 TL olmuştur” dedi.

Eylül 2017’de konutlarda 1 metreküp doğal gazın fiyatı 1.1293TL iken, 1 Eylül 2018’de son zamla birlikte ortalama 1.4003 yükseldiğini son bir yılda doğal gazın konutlarda tüketiciye satış fiyatının yüzde 24 oranında arttığını vurgulayan Çakar, 4 kişilik bir ailenin bir aylık doğal gaz tüketimi ortalama 125 m3 olup, aylık doğal gaz gideri ise 175 TL’ye ulaştığını ifade etti.

SATIN ALMA GÜCÜNÜ DÜŞÜRECEK

Yapılan zamların maaşlara yapılan zamları erittiğini belirten çakar şunları söyledi: “Bu duruma göre, 4 kişilik bir ailenin bir aylık elektrik ve doğal gaz gideri ortalama 301 TL olmuştur. Eşi çalışmayan 2 çocuklu asgari ücretlinin eline geçen paranın yüzde 17.93’ü elektrik ve doğal gaz tüketimine gidecektir. Tabi ki, bundan sonraki zamlarla bu oran daha da artacaktır. Görülmektedir ki, son zamlarla birlikte elektrik ve doğal gaz giderleri maaş artışlarını katlamıştır. Fireni patlayan elektrik ve doğal gaz zamları yoksulluğu artıracaktır. Elektrik ve doğal gaz zamlarının otomatiğe bağlanması her şeyin fiyatına yansıyacak olup, tüketicinin satın alma gücünü düşürecektir. Sürekli ve otomatik zam uygulaması tüketici haklarını ayaklar altına almıştır. Bu zam uygulaması, aynı zamanda, kamu yararı ve sosyal devlet anlayışına tamamen aykırıdır.”

YENİLENEBİLİR ENERJİ OLİTİKASINA GEÇMELİ

Enerjide yüzde 74 dolayında dışa bağımlı durumda olduğumuzu, elektriğin ise yüzde 55’inin ithal kaynaklara dayalı olarak üretildiğini kaydeden Çakar şu görüşleri savundu: “Türkiye’de tüketilen doğal gazın ise yüzde 99.7’si ithal edilmektedir. Elektriğin yüzde 80’den fazlasının üretimi ile dağıtımının tamamı özel sektör tarafından yapılmaktadır. İstanbul hariç, doğal gazın Türkiye’deki dağıtımının tamamı ise özel firmalar tarafından yapılmaktadır. Dışa bağımlı yanlış enerji politikalarının hazin sonucu yukarıda ortaya konulmuştur. Bir an önce, güneş enerjisi başta olmak üzere yerli ve yenilenebilir enerji politikalarına ağırlık ve hız verilmelidir.”İLGİLİ HABERLER