Bizi takip edin
Bizi takip edin
Ekonomi

'Yerli ve Milli' tarım böyle bitirildi! Her şey dışarıdan...17.01.2019 09:07:06
Tarım ülkesi Türkiye yanlış ekonomik politikalar sonucu ne var ne yok dışardan ithal edecek duruma getirildi. Kuru soğanın ardından buğday, arpa, mısır, pirinç, kuru baklagil ve domates ithalatında da gümrük vergisi sıfırlandı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Bu süreçte çok acil olmayan hiçbir ürünün hiçbir malzemenin yurt dışından ithal edilmemesi talimatını buradan tüm kurumlarımıza veriyorum. Bizi kimseye muhtaç etmeyin” açıklamasının üzerinden günler geçmeden tarımda ithalatın kapıları sonuna kadar açıldı.

Birgün Gazetesi'nin haberine göre, Resmi Gazete’de dün yayımlanan cumhurbaşkanı kararıyla soğanın ardından buğday, arpa, mısır, pirinç, kuru baklagil ve domates konservesi ithalatında sıfır gümrük vergisi uygulanacak.Hububat ve bakliyat ithalatında tarife kontenjanı uygulanmasına dair karara göre 1 milyon ton buğday, 700 bin ton arpa, 700 bin ton mısır, 100 bin ton pirinç, 100 bin tun kuru bakliyat (mercimek, nohut veya kuru fasulye), 25 bin ton domates konservesi ithalatında vergi alınmayacak.

YETKİ TMO’DA

Toprak Mahsulleri Ofisi’ne (TMO) tanınan ithalat kotasında belirlenen miktarlar dışında yapılacak ithalatta, İthalat Rejimi Kararında öngörülen gümrük vergisi oranları uygulanacak. Buradaki tarife kontenjanları, bir takvim yılı için tahsis edildi ve her takvim yılı için yeniden tahsis yapılacak. İthalat, Ticaret Bakanlığı tarafından düzenlenecek ithalat lisansı ile yapılabilecek ve ithalat lisansları üçüncü kişilere devredilemeyecek.

DOMATES TARİFESİ 

Domates konservesi ithalatı için 25 bin ton sıfır gümrük vergili tarife kontenjanı 31 Mayıs’a kadar geçerli olacak. Kota kapsamındaki ürünün ithalatı, Ticaret Bakanlığı’nca düzenlenecek ithal lisansıyla yapılabilecek. Kotadan yalnızca bu ürünleri salça üretiminde hammadde olarak kullanan sanayiciler yararlanabilecek. 2018 yılında ise buğday ve mısırda ithalatta rekor kırıldı. Buğday 5,5 ton, Mısır 2,5 ton ithal edildi.

Önceki gün de Cumhurbaşkanı Kararıyla kuru soğan ithalatında gümrük vergisi şubat ayı sonuna kadar sıfırlanmıştı.

***

KÜÇÜK ÜRETİCİ DESTEKLENMELİ

Tarım Ekonomisi Profesörü Tayfun Özkaya: Gümrük vergisinin sıfırlanması ithalatçı politikayı destekler. Hükümet olası zamlara karşı kalıcı olmayan çözümler bulma yolunu tercih ediyor. Özellikle seçim dönemine girilirken hem buğday hem de beraberinde ekmeğe yapılacak bir zam geniş kitlelerde bir hoşnutsuzluğa yol açar. Kısa ve kolay olan ithalat yolu bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor.

Bakanlık yöneticileriyle karşılaştığımızda eleştirilerimizi yöneltiyoruz. ‘Yaptığınız en iyi şey Dünya Bankası, IMF ve küresel şirketlerin talepleri doğrultusunda fiyatların desteklenmesinden kaçınıyorsunuz’ diyoruz.

Bunun yerine prim ödemelerine gidiliyor. Küçük çiftçiyi desteklemediğiniz sürece tarımdan kopuşların hızlanması, fiyatların istikrarsızlaşması ve ithalat yoluna gidilmesi kaçınılmaz oluyor. İthalat yerine küçük üreticiyi destekleyen politikalara ihtiyaç var. Ancak bugünkü anlayışla ve gidişatla mümkün görünmüyor.

***

ÇİFTÇİ YALNIZ BIRAKILDI

Ziraat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Ahmet Atalık: Gümrük vergisinin sıfırlanması tarımda geldiğimiz noktayı özetler durumda. Bütün ürünlerde yapılması gereken çiftçinin desteklenmesi. Son vergi sıfırlamaları yanlış ama özellikle kuru soğanı yakından takip eden biri olarak söyleyebilirim ki çiftçi yalnız bırakıldı.

Adana ve Hatay’da hasat Nisan-Mayıs aylarında, Ankara ve Amasya’da ise Eylül-Ekim aylarında yapılır. Depolara konan soğan yıl boyunca ihtiyaç düzeyinde piyasaya sürülür. Bu nedenle depo baskınları yaparak soğanın depolanmasını suç olarak göstermek gerçeği saptırmaktan öte bir şey değil.

Üretimimiz yıllara göre değişmekle birlikte 1.7 ile 2.1 arasında gerçekleşiyor. TÜİK verisine göre 2018 yılı için üretim 1.9 milyon ton olarak gerçekleşti. Sorun üretimde değil döviz kurunda yaşanan dalgalanmada diyebiliriz. Çiftçi üretti ancak dövizdeki artışla birlikte ilaç, gübre gibi girdi maliyetleri arttı. Yalnız bırakılan çiftçi ürününü koruyacak ilaç alamayınca ürün depoda mantari hastalıklar sonucu bozuldu.

İstanbul dışına çıkıldığında marketlerde tam anlamıyla sağlıklı soğan bulamadığınızda ne demek istediğimi daha iyi anlayabilirsiniz.İLGİLİ HABERLER