Bizi takip edin
Bizi takip edin
Ekonomi

Dünya, Çin'in aldığı bu kararı konuşuyor...6.3.2019 15:42:11
Çin hükümeti, 2 trilyon yuan tutarında vergi indirimi yapmayı planladığını ilan etti. Çin'in bu kararı Çin iç piyasasında olduğu kadar dünya ekonomi çevrelerinde de geniş yankı yaptı.

Çin'de büyüme oranının düşmesi üzerine Çin hükümeti önemli bir karar alarak vergi indirimine gitti. böylece Çin piyasasındaki canlıllığın devamı sağlanarak tekrar büyüme hedeflerine dönülmesi planlanıyor. 

Peki Çin'in bu kararı ne gibi sonuçlar doğrucak? 

Çin Uluslararası Radyosu (CRI) Çin hükümetinin vergi kararı ile ilgili bir analiz yayınladı. 

İşte CRI'ın gözüyle Çin ekonomisi ve vergi indirim kararı: 

Çin hükümeti, gün geçtikçe "daha karmaşık ve ciddi" hale gelen iç ve dış gelişme ortamına ayak uydurmak için dün 2 trilyon yuan tutarında vergi indirimi yapmayı planladığını ilan etti. Çin'in reel ekonomisi ve sıradan vatandaşları için derin mana ifade eden bu plan, dünya genelinde de geniş yankı uyandırdı.

Çin Başbakanı Li Keqiang'ın 13. Çin Ulusal Halk Meclisi'nin yıllık toplantısında sunduğu hükümet çalışma raporunda, bu yıl vergi reformunun derinleştirileceği, katma değer vergilerinin büyük ölçüde düşürüleceği kaydedildi. Buna göre, imalat gibi sektörler için KDV oranı yüzde 16'dan 13'e, ulaştırma ile taşımacılık ve inşaat gibi alanlar için de yüzde 10'dan 9'a indirilecek. Üretim ve halkın yaşamı ile ilgili hizmetlere yönelik vergi indirimlerin devam ettirilmesi gibi önlemlerle hizmet sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin vergi yükü azaltılacak. Kentler ve kasabalardaki çalışanların ödemeleri gereken yaşlılık sigorta primlerinin oranı da yüzde 20'den 16'ya çekilecek. Bu uygulamayla işletmelerin vergi ve sigorta yükü 2 trilyon yuan azalacak.

Çin hükümeti, ayrıca devlete ait büyük bankaların küçük ölçekli işletmelere sağlayacağı kredi miktarının yüzde 30'dan fazla artırılacağını, küçük ve orta ölçekli bankalara yönelik zorunlu karşılık oranının da düşürüleceğini açıkladı. Bu tedbirler sayesinde daha fazla sermaye, özel firmalara ve küçük ölçekli işletmelere aktarılacak.

Söz konusu tedbirlerin yurt içi ve yurt dışındaki gelişme durumunun getirdiği sınamalar ışığında alındığı açıkça görülebilir. Küresel ekonomik büyüme hızı yavaşlarken, yalnızca Avro Bölgesi'ndeki ekonomiler değil, ABD ekonomisi de istikrarsız ve karmaşık unsurlarla baş etmeye çalışıyor, İngiltere'de Brexit meselesi ve Çin-ABD ticari sürtüşmesi gibi belirsiz etkenler görülüyor.

Çin'in yurt içi ortamına bakıldığında ise, ekonomide aşağı yönlü baskının büyüdüğü, öngörülemez riskler ile sınamaların çoğaldığı görülebilir. Çin'in bu durumla başa çıkmak için yeterli hazırlık yapması gerekir.

Bu yıl tam vaktinde gelen büyük oranda vergi indirimi, işletmelerin vergi yükünü hafifletmeyi ve piyasaları canlandırmayı hedefliyor. Son yıllarda yurt içi ve yurt dışındaki çeşitli unsurlardan etkilenen Çinli firmalar sosyal sigorta primlerinin ödemeleri nedeniyle ağır yük altında. Bu yüzden geçen yıl işletmeler ve vatandaşlara yönelik yaklaşık 1,3 trilyon yuanlık vergi indiriminin ardından vergiler bu yıl 2 trilyon yuan daha düşürülecek. Böylece piyasanın tüm unsurlarının yükü hafifleyeceği için üretimin de genişlemesi bekleniyor. Aynı zamanda araştırma ve inovasyon alanlarına daha fazla finansman desteği verilerek endüstriyel dönüşüme ve Çin'in ekonomik kalkınmasına dinamizm katılacak.

Çin'e yatırım yapan veya yapmak isteyen yabancı firmalar açısından konuşmak gerekirse, yabancı yatırımcılar yerli firmalarla aynı muameleyi görecekleri için Çin yönetiminin vergi ve yönetim masraflarını düşürme politikasından onlar da yararlanabilecek.

Çin hükümeti, vergi indirimi ve işletmelerin sigorta ödemelerinin azaltılması tedbirinin yerine getirilmesi için bir dizi başka önlem daha aldı. Örneğin, küçük ölçekli firmalardan fazla sigorta pirimi alınması ve söz konusu firmaların eski borçlarının toplu tahsil edilmesi engellenecek. Bunun yanı sıra, merkezi hükümetin genel giderleri 2019'da geçen yıla kıyasla yüzde 5 azaltılacak. Yetkililerin iş nedeniyle yurtdışına yaptıkları gezilerin masrafları, kamu araçlarının alınması ve kullanılması, misafirlerin ağırlanması ile ilgili masraflar da yüzde 3 düşürülecek.

Son 40 yılda Çin, insanoğlunun ekonomi tarihinde nadir görülen sürekli ve hızlı bir büyüme yakaladı, yaklaşık 800 milyon nüfusu yoksulluktan kurtardı. Çin, yüksek kaliteli bir ekonomik kalkınma aşamasına girdiği şu dönemde yeni zorluklarla da karşılaşmaktadır. Hâlihazırda yurt içi ve yurt dışından gelen tepkilere bakıldığında, büyük oranda vergi indirimi ve işletmelerin sigorta ödemelerinin azaltılması sayesinde Çin piyasasının canlılığı teşvik edilecek, halkın mutluluk ve güven hissi kuvvetlendirilecek. Bu bağlamda Çin'in yüzde 6-6,5'lik ekonomik büyüme hedefine ulaşacağına kesin gözle bakılıyor.

 

 İLGİLİ HABERLER