Bizi takip edin
Bizi takip edin
Ekonomi

YEP'ten 'köle işçilik' çıktı2.10.2019 09:16:56
Yeni Ekonomi Programı'nda köle işçilik olarak nitelendirilin esnek çalışma modelinin yaygınlaştırılmasına karar verildi, işçi sendikaları tepkili.

Yeni Ekonomi Programı (YEP) 'nda vergilere zam, kamu çalışanları ve emeklilerin zammına hedef enflasyon ayarı, tartışmalı Kamu Özel İşbirliği (KÖİ) projelerine bütçe engeli ve taşıt saltanatı gibi çok sayıda yeni düzenleme yer alıyor.

Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre, 2020-2022 dönemini kapsayan YEP'te işçi sendikalarının büyük tepki gösterdiği esnek çalışma modeline hız verileceği yazıldı.

İşçi sendikalarının ‘köle işçilik' diye tanımladığı esnek çalışma YEP'te, “İşgücü piyasasında yasal düzenlemesi bulunan ancak yeterli uygulama alanı olmayan esnek çalışma biçimlerinin uygulanabilirliği artırılacaktır” hedefiyle yer aldı. Esnekleştirme adımlarının daha önce kıdemde denendiği gibi sosyal tarafların mutabakatıyla hayata geçirileceği sözü verildi. Esnek çalışma modeline düzenli gelirin yok olması, iş yeri aidiyetinin kaybolması, emek sömürüsüne yol açması gibi nedenlerle karşı çıkılıyor.

Cumhuriyet'ten Mustafa Çakır'a konuşan Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Mehmet Balık, Hazine ve aliye Bakanı Berat Albayrak'ın açıkladığı TEP'i eleştirerek, iktidarın IMF’nin politikalarını emekçilere dayatmaktan vazgeçmesini istedi. AKP’nin ekonomik krizin faturasını işçilere, emekçilere dar gelirli milyonlara ödetmenin planlarını gündemine aldığını kaydeden Balık, “Bakanın yaptığı açıklamada; kıdem tazminatı ve iş güvencesine dönük saldırıların devam edeceği, SGK harcamalarının azaltılacağı, BES’in yaygınlaşacağı, kıdem tazminatının fona devredileceği, işsizliğin artacağı ve yaşamsal giderlerin pahalılaşacağı gibi saldırılar bulunmaktadır” dedi.

 İLGİLİ HABERLER