Bizi takip edin
Bizi takip edin
Ekonomi

TESK: "ALKOL ZAMMI, KAÇAK İÇKİYE YÖNLENDİRİYOR"21.8.2020 14:14:22
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK)'den kaçak içki üretimin artmasında ÖTV artışlarının etkisi olduğunu açıklaması yapıldı: "Kaçağa yönelimin azalmasına dair atılacak adımların başında bu zamdan en azından pandemi süreci bitene kadar vazgeçilmesi gerekiyor."


Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, kaçak içki üretimin artmasında ÖTV artışlarının etkisi olduğunu belirterek, "en azından pandemi süreci bitene kadar" ÖTV artışı yapılmamasını istedi.

 

Palandöken yaptığı açıklamada, pandemi nedeniyle dezenfektan yapımı gerekçesiyle etil alkol ile kaçak içki yapıldığını belirtti. Etil alkolün üretim ve ithalatının 6 yılda tam 3 katına çıktığını, pandemi sürecinde etil alkol satışlarında rekor artış olduğunu bildiren Palandöken, "Devlet izni olmadan rahatlıkla satın alınmasının önüne geçilmeli. Geçtiğimiz yıl ilk 8 aylık dönemde 267 bin litre kaçak alkol ele geçirildi” dedi.

 

ÖTV ZAMMI SAHTE İÇKİYİ ARTTIRIYOR

 

Palandöken, kaçak içki artışında Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) artışlarının etkili olduğunuvurgulayarak, “Bu yıl ÖTV zammı yapılmamasına rağmen hedeflenen ÖTV gelirlerinin yüzde 25’ine ilk 4 ayda ulaşıldı. Örneğin geçtiğimiz yıl bu zamlar yapıldığında hedefin yüzde 100’üne ulaşılamamıştı. Dolayısıyla kaçağa yönelimin azalmasına dair atılacak adımların başında bu zamdan en azından pandemi süreci bitene kadar vazgeçilmesi gerekiyor” dedi.

 

BANDROLE GÜVENİLMEMELİ

 

Bandrolüne kadar birebir sahte içki yapıldığına dikkat çeken Palandöken, “Onlarca vatandaşımızı kör eden, hatta canına mal olan bu kaçak alkole herkesin tedbirli ve dikkatli olması gerekiyor. Gidilen büyük mekanlarda, çevremizde, internette her yerde bandrollü devlet kontrolünde olan ürünler tercih edilmeli. Hatta bandrollü ise bile yakından kontrol edilmeli” diye konuştu.İLGİLİ HABERLER