Bizi takip edin
Bizi takip edin
Emek Dünyası

Emekliye promosyon çilesi18.2.2017 05:34:39
11.5 milyon emekli bankalardan 300-450 lira arasında değişen promosyonları alabilmek için ter döküyor. Promosyon ödemesi için otomatik ödeme talimatı, kredi kartı veya kredili mevduat hesabı açmanın zorunlu tutulmasının kendileri için sıkıntı olduğunu belirten emekliler, şartların değiştirilmesini istiyor.

11.5 milyon emekli maaş aldıkları bankalardan promosyon alacakları için sevindiler. Ancak, promosyon için belirlenen şartlar emeklileri düşündürüyor.

Hürriyet'in haberine göre bankalar, mart ayı itibariyle başlayacak promosyon ödemeleri için emeklilere, yerine getirmekte zorlanabilecekleri bazı şartlar öne sürüyor:

- Kredi kartını alacaksın veya kredili mevduat hesabı (KMH) açacaksın (Vatandaşlar arasında eksi hesap olarak bilinen KMH, size belli bir faiz üzerinden bankada paranız olmasa da para kullanma imkanı veriyor)

- En az iki fatura için otomatik ödeme talimatı vereceksin

-  Bankalara 3 yıl kalma sözü vereceksin.

İşte bu şartlar, banka kartını kullanırken bile zorlandıklarını söyleyen emeklileri sıkıntıya soktu. Promosyonlardan emeklilerin yararlanma imkanı şartlar yüzünden oldukça azaldı. Sosyal Güvenlik Kurumu ile protokol imzalayan bankalar, emeklilere 300-450 lira arasında değişen oranlarda promosyon ödeyecek. Bugüne kadar toplam 16 bankayla anlaşma sağlandı. Son olarak da PTT, promosyon anlaşmasını imzaladı.

EVLİ EMEKLİLER NASIL İKİ FATURA TALİMATI VERECEK

Emekli dernekleri ve sendikalarına da, emekli üyelerinden konuyla ilgili birçok şikayet gitti. Şikayetlerin büyük bir bölümü de, otomatik ödeme talimatı üzerinde yoğunlaşıyor. Aynı evde iki emekli bulunması durumunda da, ayrı ayrı 2’şer ödeme talimatı verilmesi gerektiğini belirten emekliler, bu durumda promosyondan faydalanamayacaklarını söyledi. Birçok emeklinin sadece elektrik, su ve telefon ödemesi olduğunu belirten emekliler, “Diyelim ki, otomatik ödeme talimatı vermek istedik. Bir evde en fazla 3 tane otomatik yapılabilecek fatura oluyor. Bu durumda karı koca emekli bir çiftten sadece biri promosyondan yararlanabilir” şikayetini iletti. Kredili mevduat hesabının da birçok emeklinin hesabını karıştıracağını söyleyen emekliler, şartlarda değişiklik yapılması talebinde bulundu.

PARANIN HEPSİNİ ÇEKİNCE FAİZ ÖDEME RİSKİ VAR

DİSK Emekli Sen Genel Başkanı Veli Beysülen de, promosyonla ilgili şartlara itiraz etmişti. Beysülen, “Emekli, elektrik, telefon, su, doğalgaz faturalarından en az ikisi için otomatik ödeme talimatı verecek, maaşının tamamını çekmeyecek, bu faturaların ödenmesi için bankada mutlaka para bulunduracaktır. Bu da yetmiyor, emeklinin yanlışlıkla maaşının tümünü çekmesi riskine karşı, banka emekliye ek hesap açacak, maaş hesabında para kalmamış olan emeklinin faturaları bu hesaptan ödenecektir. Böylece faturaları ek hesaptan ödenecek olan emekli fazla faiz ödemek zorunda kalacaktır” demişti.İLGİLİ HABERLER