Bizi takip edin
Bizi takip edin
Emek Dünyası

Şişecam işçilerinden Erdoğan'a yanıt5.6.2017 10:35:37
Grev hakkı için direnen Şişecam işçileri, grevi tehdit olarak değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan'nın sözlerine tepki gösterdi.

 

 

 

 

 

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önceki gün gerçekleşen MÜSİAD 24. Olağan Genel Kurulundaki konuşmasında işçilerin anayasal hakkı olan grevi hedef alarak şöyle demişti: “Diyoruz ki tüm imkanlarınızla tüm cesaretinizle yatırım yapın, üretin, ihracatı zorlayın, istihdamı artırın. Böylece siz de kazanın, ülkemiz de kazansın. Buna karşılık birileri hâlâ olağanüstü hal var diye sızlanıyor. Onların kimler olduğunu biliyorsunuz. Ben de diyorum ki olağanüstü hal, girişimcilerimizin, yatırımcılarımızın önünü mü kesiyor, yoksa önünü mü açıyor? Eski OHAL’leri hatırlayın. Fabrikana giremezdin ya patron olarak. Biz geldik fabrikalarınızın kapısını açtık ya. Şu anda bu OHAL’de o tür tehditlerle karşımıza gelenler anında yasaların hukukun bize verdiği yetkiyi kullanmamızı kolaylaştırıyor. Öyle ikide bir kalkacak hemen grev bilmem ne, kusura bakma. O fabrika çalışmadığı zaman bunun zararını görecek olan işveren olduğu kadar aynı zamanda benim işçi kardeşimdir. Çalışmadığı zaman ne olacak? Oradan işçi kardeşim de zarar görmeyecek mi? Sendika kalkıp her ay normal olarak aldığı maaşı işçisine ödeyecek mi? Burada çok ciddi bir istismar mekanizması çalıştırılıyor. Bu mekanizmaya da bizim eyvallah etmememiz lazım. Herkes görüyor ve biliyor ki OHAL sadece terörle mücadele için vardır.”

Evrensel gazetesinin konuştuğu işçiler Cumhurbaşkanı Erdoğan’a tepki gösterdi. Şişecam’ın her geçen gün büyüdüğünü, ücretlerinin ise eridiğini ifade eden işçiler, “Sizin OHAL’inizle, bu yasalarla yol alamayız” dedi.

ŞİŞECAM BÜYÜRKEN CAM İŞÇİSİ KÜÇÜLDÜ

Sözleşme sürecinde talepleri karşılanmayan ve aldıkları grev kararının yasaklanması üzerine direnişe geçen cam işçileri ise Erdoğan’a tepki gösterdi. Şişecam’ın her dönem milyonlar kâr elde ettiğini açıkladığını belirten Lüleburgaz’dan bir cam işçisi, “Trilyonluk yatırımlar yapıp dünya üçüncülüğüne, Avrupa birinciliğine yükselirken biz sürekli dibe doğru yol aldık, ücretlerimiz eridi. Bizi bu laflar değil. Yaşadığımız hayat ve çalışma koşulları bağlar” dedi.

Aldıkları ücretin neredeyse açlık sınırında olduğunu dile getiren başka bir cam işçisi de  “Patron kazandıkça biz fakirleştik. Hani nerede bizim kazancımız, emeğimizin karşılığı. Fabrika açıkken de kazanmıyoruz ki. Madem hakkımız olanı alıyoruz, neden 13 gündür beton üzerinde yatıyoruz, neden çocuklarımızı görmüyoruz. Bu laflara karnımız tok” diye konuştu.

‘MÜCADELEMİZLE ÖRNEK OLACAĞIZ’

Başka bir cam işçisi de şu ifadeleri kullandı: “Biz de cam işçileri olarak buradan Erdoğan’a ve hükümete seslenmiş olalım. Sen de hiç kusura bakma, biz bu dönem OHAL’le, bu yasalarla yol alamayacağımızı, insanca yaşayamayacağımızı anladık. Madem siz her fırsatta patronlara haklarımızı, geleceğimizi, emeğimizi nasıl peşkeş çektiğinizi anlatıyorsunuz. Biz de cam işçileri olarak bütün işçi arkadaşlara mücadelemizle örnek olup sizin bu düzeninizi anlatmaya devam edeceğiz.”

Şu an her vardiyada 2 saat üretimi durdurduklarını hatırlatan bir cam işçisi de “Sendikamızın aldığı kararlar doğrultusunda hareket ediyoruz, eylemlerimizi sürdürüyoruz. Ama kesinlikle daha ileri eylem kararı bekliyoruz. Üretimi durdurma saatlerini artıralım. Eğer bu cam işçisi şanlı tarihinden gelen gücü ortaya çıkarırsa bunu hiç kimse durduramaz. Öyle yalandan söylemiyoruz. Direniyoruz ve her ne koşulda olursa olsun direnmeye devam edeceğiz. Eğer şalter inecek, bu iş bitecekse öyle de yapacağız” dedi. Ayrıca dayanışmadan güç aldıklarını ifade eden işçi tüm sendikalara ve işçilere de dayanışmayı büyütme çağrısı yaptı.

GREVE GİDEN SÜREÇ

CAM işçilerinin direnişini başlatan süreç şu şekilde ilerledi: Yapılan sözleşme görüşmelerin 8. oturumunda Kristal-İş, ‘eğitim teşvik bursu ve ölüm yardımının yanında, 6 bin 160 TL sosyal yardım, 2.60 TL ücret zammı, 0.62 TL vardiya zammı, 1.05 gece zammı” taleplerini iletti. Yapılan 10. görüşmede ise patron ‘5 bin 700 TL sosyal yardım, 1.12 TL ücret zammı, 0,53 TL vardiya zammı, 0,78 TL gece zammı’ şeklinde yanıt verdi. Kristal-İş karşı teklif vermeyerek greve çıkma kararı aldı. Grev, henüz başlamadan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzası ve Bakanlar Kurulu kararıyla yasaklandı.

 

OHAL DÖNEMİNDE YASAKLANAN 4. GREV

CUMHURBAŞKANI Erdoğan’ın imzasıyla ve Bakanlar Kurulu kararıyla OHAL döneminde yasaklanan grev sayısı 4 oldu.

* Hükümet toplu iş görüşmelerinde anlaşmaya varılamaması üzerine Asil Çelik’te ilan edilen grevi yasakladı.

* Birleşik Metal-İş’in örgütlü olduğu EMİS’e bağlı işyerlerinde 20 Ocak 2017’de başlayan grev, Erdoğan’ın da imzasının bulunduğu bir kararla ‘milli güvenliği bozucu’ nitelikte olduğu gerekçe gösterilerek yasaklandı.

* 20 Mart 2017 tarihinde Resmi Gazete yayımlanan kararla, Akbank grevi ‘Ekonomik ve finansal istikrarı bozucu nitelikte’ olduğu gerekçesiyle başlamadan yasaklandı.

* Son olarak Şişecam işçilerinin grevi “milli güvenliği bozucu nitelikte olduğu” gerekçesiyle başlamadan yasaklandı.

AKP Hükümeti, iktidarda olduğu süre boyunca ise 12 grevi yasakladı.İLGİLİ HABERLER