Bizi takip edin
Bizi takip edin
Emek Dünyası

'Hedef sıfır kaza' kampanyası başlatılmıştı... 166 işçi öldü15.6.2017 22:21:39
İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi'nin rakamlarına göre son bir ayda 166 işçi hayatını kaybetti, Çalışma Bakanlığı’nın başlattığı "hedef sıfır kaza" kampanyası sınıfta kaldı...

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi'nin rakamlarına göre son bir ayda 166 işçi hayatını kaybetti, Çalışma Bakanlığı’nın başlattığı "hedef sıfır kaza" kampanyası sınıfta kaldı.

İSİG'in konuyla ilgili yaptığı açıklamasında, "Bu kampanyanın ilk ayında (13 Mayıs – 12 Haziran arası) en az 166 işçinin yaşamını yitirdiğini tespit ettik. Bu dönem 2017 yılında bir ayda en fazla iş cinayetinin yaşandığı zaman dilimi oldu" ifadeleri kullanıldı.

Açıklamanın devamında şu ifadeler kullanıldı:

Diğer yandan sıfır kaza kampanyasının ekseninde inşaat sektörü olduğu açıklanmıştı. Ancak yine bu bir aylık dönemde en az 33 inşaat işçisi yaşamını yitirdi. (Burada bir açıklama yapalım: SGK’dan farklı olarak bizler inşaatlardaki ölümlere yapı işleri kapsamındaki bütün mesleklerdeki değil sadece işkoluna giren ölümleri alıyoruz. Yani yapı işlerine giren ölümlerden belediye, metal vb. gibi diğer işkollarına kaydettiğimiz iş cinayetleri bulunuyor.) İnşaatlarda yaşanan 33 iş cinayetinin 21’ini ulusal ve yerel basından, 8’ini işçinin yakınlarından / iş arkadaşlarından, 2’sini işyeri hekimleri ve iş güvenliği uzmanlarından 1’ini ise inşaat işkolunda faaliyet gösteren sendikalardan öğrendik...

Hedef sıfır kaza kampanyasının ilk ayında (13 Mayıs – 12 Haziran arası) inşaatlardaki iş cinayetlerinin nedenlerine bakarsak yüksekten düşmeler ve ezilme/göçükler yüzde 79’u oluşturuyor. 

OdatvİLGİLİ HABERLER