Bizi takip edin
Bizi takip edin
Emek Dünyası

AKP'den çalışma hayatına büyük tırpan: İşçilerin hafta tatili yasadan çıkarıldı21.6.2017 13:38:38
Meclis’te kabul edilen yeni yasa ile hafta tatili kalkarken, çalışma hayatına ilişkin bazı önemli değişiklikler getirildi.


Zeytinlik düzenlemesiyle kamuoyu gündemine gelen "Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Kanunu" kapsamında, 1924 yılından bu yana yürürlükte olan "Hafta Tatili Hakkında Kanun" kaldırıldı.

Bundan tam 93 yıl önce, "On bin veya on binden fazla nüfusu havi şehirlerde alelumum fabrika, imalathane, tezgah, dükkan, mağaza, yazıhane, ticarethane, sınai ve ticari bilumum müessesat ve tevabiinin haftada bir gün tatili faaliyet etmeleri mecburidir. Resmi devairle umumi, hususi, ticari ve sınai herhangi bir müessesede müstahdemini ve ameleyi haftada altı günden fazla çalıştırmak memnudur" ifadeleriyle hayata geçen düzenlemede, işçilerin haftada altı günden fazla çalışması da yasaklanmıştı.

AKP'nin 'Hafta Tatili'ni kaldırmasının gerekçesi ise şöyle oldu:

Sanayi işletmelerinin her yıl hafta tatili günlerinde çalışabilmek için belediyelerden hafta sonu çalışma ruhsatı almalarının işletme sahiplerine ek yük getirmesi hafta tatilinin kaldırılmasına gerekçe olarak gösterilirken, "Madde ile sanayiciler üzerindeki ek yüklerin ve sınırlandırılmaların kaldırıldığı" belirtildi.

İLGİLİ HABERLER