Bizi takip edin
Bizi takip edin
Emek Dünyası

Samsun'da 'Patronların Ensesindeyiz' ağına çağrı11.11.2018 12:19:53
Patronların Ensesindeyiz dayanışma ağı Samsun’daki ilk işçi toplantısını yaptı. Basın açıklamasıyla yapılan çağrıya kentin farklı sektörlerinden emekçiler dahil oldu.

Samsun’da Patronların Ensesindeyiz dayanışma ağı ilk işçi toplantısını yaptı ve bir basın açıklamasıyla çağrıda bulundu.

SoL'un haberine göre çağrıya kentin farklı sektörlerinden emekçiler ve Makro Market direnişçileri katıldılar. 

Hafta içi gerçekleşen ilk işçi toplantısı Patronların Ensesindeyiz bülteninde duyuruldu. Toplantıya sanayi, ulaşım, tarım, iletişim, hizmet sektörlerinden işçilerle eğitim, sağlık, gıda alanlarından kamu emekçileri katıldılar. Herkesin kendi deneyimlerini aktardığı toplantıda işten çıkarılan Makro işçileri de söz aldılar. Samsun’da daha önce A101’de yaşanan mücadele deneyimi Makro işçileriyle paylaşıldı. Makro/Taze mağduru olan işçiler, tüm emekçilerin birlikte hareket etmesi, hileli iflasla Samsun'dan 380 işçiyi işten çıkaran marketten alışveriş yapılmaması çağrısında bulundular. 

SAMSUN'DA YOLSUZLUK, SÖMÜRÜ VE İŞÇİLEŞME 

Önceki yıllarda Boyun Eğmeyen İşçiler adıyla Samsun’da zorunlu bireysel emekliliğe karşı yapılan çalışmalar anlatıldı. Çok daha geniş bir birliktelik içinde yeni dayatmalarla mücadele edileceği duyuruldu. Toplantıda SAMULAŞ’ta yapılan yolsuzluklar, Telekom’ta özelleştirme ve taşeronlaşma gündem edildi. Sanayide dövize endeksli olan filtre sektörünün diken üstünde olduğu, hırdavat sektöründe maaşların gecikmeli yatırıldığından bahsedildi. Çalışma saatlerinin çok uzun, ücretlerin çok düşük olduğu Samsun limanı ve kafe-barlar gibi çok farklı alanlardaki sömürünün yoğunluğu üzerinde duruldu. 

Toplantıda farklı sektörlerdeki işçileşmeden de örnekler verildi. Tarım alanında faaliyet yürüten küçük esnafın yeni hal yasasıyla yeni sömürü koşullarıyla karşılaşacağı, bir kısmı borçla ayakta kalmaya çalışırken bir kısmının sistemden yana tavır aldığı anlatıldı. Öğrenimini sürdürürken çalışmak zorunda kalan öğrenci-işçiler, öğrenim kredisi kullanırken kayıtsız çalışmaya mecbur kaldıkları, mezuniyet sonrası kredi borcunun yükü altında kötü koşullarda mahkum edildiklerini ifade ettiler. Kamu emekçileri adına yapılan konuşmalarda, AKP iktidarının toplu görüşme yılı olan 2019’da 657’yi tasfiye etmek ve özel sektör koşullarını dayatmak istediği paylaşıldı. 

Toplantı sonunda işçiler, tamamen tasfiye edilmek istenen Makro/Taze Market mağazaları başta olmak üzere market zincirlerine dönük çalışma yapılması ve Patronların Ensesindeyiz ağının bir basın toplantısıyla duyurulması kararı aldılar. Samsun'da geçmişte Tekel işçileri, sağlık emekçileri, belediye işçilerinin özelleştirmelere, güvencesizliğe karşı mücadeleleri hatırlatılarak dayanışma ağı için basına çağrı yapıldı. Basın toplantısı 10 Kasım Cumartesi Eğitim-İş salonunda geniş bir katılımla gerçekleşti.

'SAMSUN'UN EMEKÇİ HALKI, EMEKTEN YANA AVUKATLARI, İŞÇİLERLE GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRSİN'
Basın toplantısında işçiler adına Belma Nur Kartal, Patronların Ensesindeyiz (PE) haberleşme, dayanışma ve mücadele ağının çağrı metnini okudu. Çağrıda, Samsun'da işçilerin patronların haksızlıklarını PE iletişim ağına bildirmeleri, güçlerini birleştirenlerin nasıl kazandıklarını haftalık PE bültenine aktarmaları istendi. 'Samsun’un emekçi halkı, Samsun’un emekten yana avukatları, işçilerle güçlerini birleştirsin' denilen açıklamada, mahallelerde işsizliğe ve pahalılığa karşı emekçi halk yan yana gelmeye davet edildi.

 İLGİLİ HABERLER