Bizi takip edin
Bizi takip edin
Emek Dünyası

Uzel’den EYT mitingine… CHP’li vekillerden hak arama mücadelesine tam destek27.5.2019 07:05:05
CHP milletvekilleri ve İstanbul İl Örgütü, Uzel fabrikasındaki işçi direnişi ile EYT mitingine katılarak hak arama mücadelesine tam destek verdiler.

Türkiye sanayisinin köklü kuruluşlarından biri olan Uzel Traktör Makine'nin 2008 yılında iflas etmesiyle işten çıkartılan 1500 işçinin tazminatları ve maaşları 11 yıldır ödenmedi.

İşçilerin İstanbul Edirnekapı'daki Uzel fabrikası önünde yaptığı eyleme CHP İstanbul Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç,CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ile eski DİSK Genel Başkanı ve CHP Milletvekili Süleyman Çelebi de katıldı.

Yüksel Masnur Kılınç Uzel işçilerinin direnişine gerek mecliste gerekse de alanlarda verilen desteğin altını çizdi.

Öğrencilik yıllarından itibaren Uzel direnişini bildiğini ifade eden Kılınç şöyle konuştu:

“Uzel’in karşısındaki sırtlarda doğup büyüdüğüm için buradaki güzellikleri bilirim. Sonrasında, kurucusu olduğum Yön Radyo’da yaptığım programlarda Uzel ile ilgili sorunları ne kadar dile getirdiğimi biliyorum. En sonunda kurmuş olduğunuz komite Ankara’da bizimle görüşmeye geldiğinde neler yapabileceğimizi birlikte düşündük. Siz, yapılabilecekleri yürütürken biz de sürekli sizin yanında olmayı gerçekleştirdik.”

TÜRKİYENİN KÖKLÜ SANAYİ KURULUŞU UZEL

Uzel traktör makine fabrikası, 1970'lerde traktörde iç pazarın yüzde 45'ini sağlıyordu. 2000'lerde 85 ülkeye traktör ihraç eden, dünyanın en büyük 10 üreticisinden biri oldu.

2008 kriziyle birlikte iflas etti ve 1500 işçi işten çıkartıldı. İşçiler, 11 yıldır tazminatlarını ve maaşlarını alabilmek için tüm hukuki yolları kullanmaya ve fabrika binası önünde eylem yapmaya devam ediyor.

 

Bir diğer eylemin adresi ise Yenikapı miting alanıydı.

Emeklilik prim gününü dolduran ancak yaş nedeniyle emekli olamayan binlerce kişi, Yenikapı'da buluştu.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin çağrısıyla, Türkiye'nin dört bir yanından Yenikapı'ya gelen EYT'liler seslerini bir kez daha AKP iktidarına  duyurmaya çalıştı.

CHP Milletvekilleri Yüksel Mansur Kılınç, Kani Beko, Ömer Fethi Gürer, Özgür Karabat, Süleyman Girgin, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, DİSK eski Başkanı Süleyman Çelebi, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Saadet Partisi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Necdet Gökçınar da mitinge katılarak EYT'lere destek verdi.

EYT Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği başkanı Gönül Boran Özüpak, miting alanında yaptığı konuşmada, "Biz tüm Türkiyeyiz. Biz işçiyiz, hakkımızı yedirtmeyeceğiz. Hak sadaka değildir. Kazanılmış hakkı korumak, sahibine teslim etmek hukuk devleti olmanın gereğidir. Hiçbir yasa adaletten üstün değildir" dedi.

İstanbul’un seçilmiş belediye başkanı Ekrem İmamoğlu ise yolladığı görüntülü mesaj ile EYT'lilere destek verdi.İLGİLİ HABERLER