Bizi takip edin
Bizi takip edin
Emek Dünyası

Milyonlarca memuru ilgilendiriyor! BES için maaşlardan ne kadar kesinti olacak?3.4.2017 08:09:54
BES kapsamında kamu emekçilerinin maaşında yapılacak kesinti belli oldu. Kesintiler 293 lira ile 78 lira arasında olacak.

Kamu emekçileri 1 Nisan itibariyle zorunlu olarak BES kapsamına alındı.

Her ay maaşlardan prime esas kazanç üzerinden, yüzde 3 kesinti yapılacakken, Hürriyet'ten Noyan Doğan kesintilere ilişkin köşesinde şu bilgileri ve tabloları paylaştı:

TÜM MEMURLARI KAPSAMIYOR

 

Bu kapsamda Cumhurbaşkanlığından Başbakanlığa, bakanlıklardan üniversitelere, sosyal güvenlik kurumlarında Türk Silahlı Kuvvetlerine kadar kamuda çalışan, 45 yaş altı 2 milyon 490 bin 850 memur sisteme giriş yapacak. Aynı zamanda özel sektörde 250 ila 999 çalışanı olan 5 binin üzerinde şirketten 1 milyon 741 bin 555 çalışan da otomatik BES’e dahil olacak. Böylece nisan ayı itibariyle 2.4 milyonu memur olmak üzere toplam 4 milyon 232 bin 405 çalışan sisteme girerek, tasarruf etmeye başlayacak. Maaşlarını peşin alanlar nisanın ilk haftasında maaşlarından BES için ilk kesinti yapılarak sisteme dahil olacak, memurlar ise ayın ortasında maaş aldıklarından nisanın 15’inden sonra; özel sektör çalışanları ise mayıs ayının ilk haftası sisteme giriş yapacak. Özetle, mayıs ayının ortasına kadar 4.2 milyon kişi otomatik BES’lenirken, ilk etapla birlikte 12 milyon çalışanın yarısı da sisteme girmiş olacak.

Şunu da belirtmekte fayda var 1 Nisan tarihi tüm memurları kapsamıyor. Belediyeler, il özel idareleri, belediyelere bağlı kuruluşlar, mahalli idare birlikleri ve KİT’lerde çalışanlar 1 Ocak 2018’de sisteme girecek.

 

Şimdi memurlar ‘BES’lenecek

KESİNTİ, PRİME ESAS KAZANÇTAN

Gelelim, hem memurların hem de özel sektör çalışanlarının maşlarından otomatik katılım için yapılacak kesintiye. Her ay maaşlardan prime esas kazanç üzerinden, yüzde 3 kesinti yapılacak. Peki, nedir prime esas kazanç? En basit anlatımıyla, brüt kazanç anlamına geliyor. Mesai ücreti, hafta sonu çalışma ücreti, ikramiye gibi ödemeler prime esas kazancın içindedir. Bir örnekle anlatayım: Asgari ücret, brüt 1.777,50 liradır ve bunun üzerinden sigorta primi, işsizlik sigortası payı, gelir vergisi gibi kesintiler düştükten sonra çalışanın eline geçen net ücret 1.404,06 liradır. Bireysel emeklilik sistemi için aylık yapılacak yüzde 3’lük kesinti, brüt ücret üzerinden, yani 1.777,50 lira üzerinden yapılacak ki, bu da aylık 53.32 lira demektir. Bir örnek daha vereyim: Memursanız ve aylık brüt ücretiniz 6 bin liraysa, her ay maaşınızdan 180 lira BES için kesilecek. 

Şimdi memurlar ‘BES’lenecek

* Müsteşar, genel müdür, şube müdürü, öğretmen, doktor, polis, profesör, doktor maaşlarına göre hesaplanmıştır.

 OTOMATİK KATILIMDA MERAK EDİLENLER

- Her ay maaştan, prime esas kazancın yüzde 3 oranında kesinti yapılacak.

- Sistemde işveren katkısı olmayacak.

- İşveren, çalışanı sisteme zorunlu sokacak ancak çıkış serbest olacak.

- İlk 2 ay içinde çıkıldığında maaştan yapılan kesintinin tamamı iade edilecek.

- 2 aydan sonra da istenildiği zaman çıkış yapılabilecek.

- Devlet çalışanın maaşından yapılacak kesintiye her ay yüzde 25 katkı yapacak. Sistemde kalınması halinde 2. aydan sonra devlet 1.000 lira ek katkı daha yapacak.

- En az 10 yıl sistemde kalıp, 56 yaşında emekli olanlar birikimlerini toplu para şeklinde almayıp da yıllık gelir sigortasına yatırırlarsa; devlet, toplam birikimin yüzde 5’i kadar daha katkı yapacak.

- Emeklilik şirketini işveren seçecek.

- Maaşlardan yapılan kesintiler başlangıç fonlarında değerlenecek; isteyen faizli, isteyen faizsiz fon seçebilecek.

- İlk 2 aydan sonra çalışanlara farklı fonlar sunulabilecek.

- İlk 2 aydan sonra çalışanların birikimlerinden yıllık en yüksek yüzde 0.85 fon işletim kesintisi yapılacak, otomatik katılımda başka hiçbir kesinti olmayacak.İLGİLİ HABERLER