Bizi takip edin
Bizi takip edin
Emek Dünyası

Cam işçileri mücadeleyi bırakmıyor...3.6.2017 09:23:03
Şişecam işçisi mücadeleyi adım adım büyütmeye devam ediyor. Direnişte 10. günü geride bırakan işçiler bundan sonra her vardiyada 2 saat iş bırakacak.

Şişecam işçileri grev erteleme kararına karşı 24 Mayıs'ta başlattığı mücadeleyi büyüttü. Daha önce her vardiyada yapılan 1.5 saatlik iş bırakma süresi dünden itibaren 2 saate çıkarıldı. Böylece işçiler dünden itibaren günde toplam 6 saat iş bırakmış oldu. Ayrıca her vardiya çalışma süresinin bitiminin ardından işyerlerinden ayrılmayarak 8 saat nöbet tutmayı sürdürdü.

'AMACIMIZ EKMEĞİMİZİ BÜYÜTMEK'

Kristal-İş Sendikası Genel Başkanı Bilal Çetintaş ,  “eğitim” adı altında yaptıkları iş bırakma eylemini yarım saat daha uzattıklarını Kırklareli'deki bir fabrikaya yaptığı ziyarette açıkladı. Yemekhanede işçilerle bir araya gelen Çetintaş konuşmasına “Bugün en mutlu günlerden birini yaşıyorum” diyerek başladı. İşverenin olağanüstü hali fırsat bilerek toplusözleşmenin Yüksek Hakem Kurulu'nda bağıtlanmasını istediğini belirten Çetintaş, cam işçisinin ekmeğine ellerin uzanmasına, çalışma koşullarını belirleyen maddelere göz dikilmesine asla izin vermediğini söyledi. Konuşması sık sık “Sadaka değil hakkımızı isteriz”, “Vur vur inlesin Şişecam dinlesin”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganlarıyla kesilen Çetintaş, tek amaçları olduğunu ifade ederek, “Çeyrek ekmeğimizi yarım; yarım ekmeğimizi tam yapmak için mücadele ediyoruz. Akıttığımız alınterinin yüzde 100'ünü almak mümkün olmasa bile günün koşullarında bir nebze yaşayabilecek, hayatımızı devam ettirebilecek bir ücret istiyoruz” dedi.

İŞVERENE SON ÇAĞRI

Yasaklara boyun eğmeyeceklerinin altını çizen Çetintaş, “Sizinle birlikte bu yola çıktık. Bu yolu birlikte yürüyeceğiz” sözleriyle kararlılıklarını dile getirerek sözlerine şöyle devam etti: “Bu sözleşme masada bitecek. Baskılarla, tehditle, korkutarak kimse başarı yakalayamaz. Kimse Kristal-İş'i sınayamaz. Birkez daha söylüyorum. Masaya gelin bu sözleşmeyi masada bitirelim. Bu benim buradan son çağrım.” “Eğitim” adı altında yaptıkları eylemin bir sınırı olmadığını ve uyarı niteliği taşıdığını belirten Çetintaş, “eğitimi” yarım saat daha uzattıklarını açıkladı. Bu haber üzerine salonda alkış koptu.

NELER OLMUŞTU?

Kristal-İş Sendikası ile Cam İşverenleri Sendikası arasındaki Lüleburgaz, Gebze, Yenişehir, Mersin ve Eskişehir’deki 11 işyerinde çalışan 5 bin 500 işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamadı. Sendika 24 Mayıs’ta greve çıkma kararı aldı. Grevin 24 Mayıs'ta başlaması beklenirken Bakanlar Kurulu'ndan erteleme kararı geldi. Resmi Gazete'de yayımlanan 16 Mayıs tarihli kararda, Kristal-İş tarafından alınan grev kararının, milli güvenliği bozucu nitelikte görüldüğünden 60 gün süreyle ertelendiği belirtildi.

İŞÇİLER NE İSTİYOR?

Toplusözleşme görüşmelerinde taraflarca sunulan talep ve teklifler şöyle: Kristal-İş saat ücretinde 2.60 lira artış talebinde bulunurken işveren ise ancak 1.12 lira verebileceğini kaydetti. Sosyal yardımlarda dörtlü paket (Ramazan ve Kurban bayramları, yakacak ve izin ücretleri) için sendika yüzde 20 artış talep etti işveren yüzde 14.10 teklif etti. Sendika toplusözleşmenin yürürlük süresinin 2 yıl olmasını isterken işveren ise 3 yıllık sözleşme dayatmasında bulundu.İLGİLİ HABERLER