Bizi takip edin
Bizi takip edin
Emek Dünyası

Önce işten atıldılar sonra darp edildiler10.9.2017 19:44:07
Gaziantep’te Babacanlar Kargo'da çalışırken sendikalı olan işçiler kapı önüne kondu. İşçiler konuyla ilgili işverenle konuşmak isterken saldırıya uğradı


Babacanlar Kargo’da çalışan TÜMTİS’e üye 9 işçi işten atıldı. Darp edildiği ileri sürülen işçiler fabrika önünde direnişe geçti.

Ekrem Demir'in Aydınlık'taki haberine göre Gaziantep’te faaliyet gösteren Babacanlar Kargo’da çalışan Tüm Taşıma İşçileri Sendikası’na (TÜMTİS) üye 9 işçi 26 Ağustos tarihinde işten çıkarıldı. Duruma tepki gösteren, aynı zamanda darp edilen işçilere daha sonra “Salı günü gelin, işbaşı yapın” denildi. Ancak işçilerin üç gün işe gitmedikleri gerekçesiyle iş akitleri sona erdirildi. İşverenin tazminat ödememek için bu yola başvurduğu ileri sürüldü. İşçilerin iddiasına göre işyerinde 15 Suriyeli kaçak olarak çalıştırılıyor.

SENDİKA ŞİKAYET ETTİ

Yaşananlar üzerine harekete geçen TÜMTİS Gaziantep Şube Başkanlığı, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’ne verdiği dilekçeyle işyerinde sigortasız işçilerin ve çalışma izni olmayan Suriyeli sığınmacıların çalıştırıldığını bildirerek konunun araştırılmasını istedi. Sendika darp nedeniyle de Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Kargo şirketi önünde direnişe geçen işçiler yaşananları Aydınlık’a anlattı. İşçilerin sendikalı olduğu için işten çıkarıldığını savunan TÜMTİS Gaziantep Şube Sekreteri Mahmut Canyurt, “Arkadaşlarımız toplusözleşmeli ve sendikalı olarak geri dönene kadar direnişimiz devam edecektir. Bu sektörde ilimizde 50’yi geçkin işyeri var hepsi sendikalı, toplusözleşme güvenceli çalışmaktadır. İşverene çağrımız katı tutumundan vazgeçmesidir. Biz görüşmeye açığız. İnatlaşmayla başka şeylerle bu iş olmaz” ifadelerini kullandı. Gaziantep’te ambarların yüzde 99’unun sendikalı olarak çalıştığını belirten Canyurt, “Burası da böyle olacaktır” sözleriyle kararlılıklarını vurguladı.

İŞİMİZİ İSTİYORUZ’

Şoför olarak çalışan Hüseyin Turan da yaşananları şu sözlerle anlattı: “26 Ağustos cumartesi günü normal mesaiye başlamıştık. Arkadaşımız Bilal Yeter’in sigortasının bilgisi dışında düşürüldüğünü duyunca yanına gittik. Bunu gören Babacan’ın çocukları ve yeğenlerinin de içinde olduğu 15-20 kişilik grup üzerimize yürüdü. Biz durumu anlamaya çalışırken döner bıçaklarıyla, sopalarla ve biber gazlarıyla bize saldırdılar, darp ettiler. Darp raporlarımız var, suç duyurusunda bulunduk. Biz ekmeğimize bakıyoruz, dövüş kavgayla işimiz olmaz. Biz işimize dönmek istiyoruz.”İLGİLİ HABERLER