Bizi takip edin
Bizi takip edin
Emek Dünyası

Şişecam işçileri mücadelede kararlı22.10.2017 09:57:30
Şişecam Kırklareli Cam Fabrikası’ndan çıkarılan 90 işçinin başlattığı yürüyüş Tekirdağ Valiliği tarafından yasaklandı. İşçiler ise mücadelede kararlı olduklarını vurguluyor.

Şişecam işçilerinin sözcüsü Aydın Şahin Birgün'e konuşarak "Bugünden sonra biraz daha tempoyu artıracağız. Ailelerimiz bizimle birlikte, geçtiğimiz bölgelerdeki halkın desteği çok güzel, bize enerji veriyor, kuvvet veriyor. Şu an için bir sıkıntı yok, gayet güzel” dedi. 

Lüleburgaz Belediyesi önünde direniş çadırı kurarak 17 gün bir direniş gerçekleştirdiklerini belirten Şahin, “17 günlük süreç içerisinde ülkemizin aydınları, sanatçıları, hepsi bize desteklerini bildirdiler. Geldiler bizimle birlikte oldular, şarkılarıyla, türküleriyle bizlere destek verdiler. Fakat sesimizin artık orada duyurulmadığını fark ettik. Çünkü bir dönüş söz konusu olmadı ve öyle bir yürüyüş başlatma kararı aldık." dedi.

"İş, aş, adalet sloganıyla Lüleburgaz’dan İstanbul Tuzla’daki Şişecam Genel Merkezi’ne, orada Şişecam’a sesimizi daha yüksek ve net bir sesle bildirmek, taleplerimizi iletmek maksatlı ailelerimizle, çocuklarımızla birlikte yürüyoruz.” diyen Şahin, bölgede 3 bin cam işçisi bulunduğunu, istendiğinde bu işçilerin sorunlarına mutlaka çözüm bulunabileceğini belirtti.

Şahin, "Şişecam Genel Merkezi önünde sesimizi duyurana kadar kampımızı gerekirse orada kuracağız, bizler muhatap alınan kadar, konumuza ilişkin en azından bir şeyler söylenene kadar. Yani bu şekilde olmamalı, bir açıklaması olması lazım, bir geri dönüşü mutlaka olması lazım. Bu yapılana kadar biz orada direnişimize devam edeceğiz. Orada taleplerimizi yineleyeceğiz, kampımızı orada sürdüreceğiz. Gerekirse orada haftalarca, aylarca yatıp kalkabiliriz" ifadelerini kullandı.

Demokratik Kitle Örgütleri'ne de çağrıda bulunan Aydın Şahin, "Bizlere sahip çıksınlar, çünkü bu insanlar gerçekten mağdur durumdalar." dedi.

Tekirdağ Valiliği tarafından yürüyüşleri yasaklanan işçiler şu anda konakladıkları  Büyükkarıştıran mevkiinde yarına kadar kalma kararı aldı.İLGİLİ HABERLER