Bizi takip edin
Bizi takip edin
Emek Dünyası

Öğretmenlikte performans sistemine karşı sendikalardan çağrı29.10.2017 09:32:53
Öğrenci, veli, meslektaş ve yöneticilerin öğretmene not vermesini öngören düzenleme 12 ilde uygulanmaya başlıyor. Eğitimciler tepkili. Sendikalardan çağrı var.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) geçen haziran ayında yayımladığı Öğretmen Strateji Belgesi’nde yer alan, öğrenci, veli, meslektaş ve yöneticinin öğretmene not vermesini öngören performans sistemi, 12 ilde pilot olarak uygulanmaya başlıyor. Öğretmenler için performans değerlendirme sisteminin oluşturulmasını ve 4 yılda bir ‘yeterlilikler’ sınavına alınmalarını öngören belgeye göre, iki uygulama da 2018 sonuna kadar hayata geçecek. MEB, 12 ilin valiliğine gönderdiği yazıda pilot uygulamanın Ankara, Antalya, Balıkesir, Erzurum, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kayseri, Malatya, Mardin, Samsun ve Trabzon’da yaşama geçeceğini duyurdu. Ancak eğitimciler tepkili. Eğitimciler, öğretmenlerin performansını ölçebilmek için, yeterli donanıma sahip olunması gerektiğini söylediler. Eğitimciler, değerlendirmeyi yapacak olanların öğrenci, veli ve yönetici olmaması gerektiğine dikkat çektiler.

‘ÖNCE TORPİLİ ÖNLE’

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk: “Öğretmenin performansı, sadece öğretmen bilgisi ya da öğrenci başarısıyla ölçülebilecek bir şey değildir. Bir öğretmenin eğitim öğretim performansını ölçebilecek donanım kimde var? Öğretmenlerin başarısı ya da başarısızlığı bir tek parametreye bağlı değildir. Öğretmenin başarısı öğrenci başarısı ile ölçülecekse, aile, kültürel çevre öğretmen etkisini doğrudan etkileyen önemdedir. Kaldı ki adam gibi bir yönetici atama sistemi kurgulayamayan, yurt sathında belli düzeyde bir eğitimi başaramayan MEB, torpili dahi önlemekten uzak bir anlayışla öğretmenin hangi performansını ölçme iddiasında bulunabilir? Akla zarar! Siz önce öğretmeni ne yaparım da daha huzurlu kılarım, motivasyonlarını artırırım diye düşünün. Önce MEB’in performansını düşünün. Buradan tüm üyelerimize duyuruyorum, öğretmeni birbirine hasım yapacak bu performans oyununu biz oynamayacağız. Merkez Yönetim Kurulumuz karar aldı, üyelerimiz değerlendirmeye katılmayacak.”

‘FELAKETİN SORUMLUSU ÖĞRETMENLER DEĞİL’

Eğitim-İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım: “Fakülteden mezun olmuş, alanında uzman olan öğretmenlerin, öğrenci, veli ve diğer kişiler tarafından sorgulanmasını kabul etmiyoruz. Bu düzenleme eğitimdeki eksikliklerin öğretmene fatura edilmeye çalışılmasıdır. Sendika olarak, bu performans yöntemine üyelerimizin katılmaması kararı aldık. Çünkü bu değerlendirmeler objektif olmayacaktır. Eğitimdeki not değerlendirme sisteminin de çökmesine neden olacaktır. Eğitimdeki felaketin nedeni öğretmenler değildir. İki yılda bir sistemin değiştiği Türkiye’de öğretmenden ne istiyorsunuz? Kendini nasıl geliştirecek? Bu düzenlemeyi asla kabul etmeyeceğiz.”

 ‘İHBARCILIK YARATACAK’

Ulusal Eğitim Derneği Başkanı Nazım Mutlu: “Bakanlık bütün düzenlemelerde olduğu gibi bu işte de aceleci, uzmanına danışmadan karar aldı. Uygulamanın olumlu kazanımı olmayacak. Eski Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik zamanında ‘uzman öğretmenlik’ uygulaması başlatmıştı. Bir kez yaptılar ve devamını getiremediler. Okul iklimine uygun olmayan bir sistemdi. Bu strateji belgesinin de uygulanabilirliği yok. Sonuç da vermez. Eğitim ortamı salt, biçimsel ölçmeler üzerinden geliştirilemez. Bu düzenleme bütünüyle bir ihbarcılık, kamplaşma yaratacaktır.”

 

AydınlıkİLGİLİ HABERLER