Bizi takip edin
Bizi takip edin
Emek Dünyası

Askere işsizlik maaşı...5.12.2017 06:58:02
İstifa edenlere ödenmeyen işsizlik maaşında, askerlik için işten ayrılanlar için ayrı bir durum söz konusu.

Yeni Asır’dan Faruk Erdem’in yazısına göre askerlik nedeniyle işten ayrılanlar, diğer şartları taşımaları halinde işsizlik maaşına da hak kazanıyorlar. Yani son üç yılda en az 600 gün prim ödemeleri ve son 120 günde de kesintisiz prim ödenmiş olması gerekiyor.

Askere giden gençler işsizlik maaşını askerlik öncesi ve sonrasında alabiliyorlar. Yani askerlik sırasında işsizlik maaşı alınamıyor. İşsizlik maaşı almak için İşkur'a başvuran sigortalıların işe girmeye hazır durumda olması gerekiyor. Askerdeyken bu imkan olmadığı için işsizlik maaşı ödenmiyor. Askerden önce işsizlik maaşına başvurulmuşsa, askere gidince maaş kesiliyor, kalanı askerlik dönüşü ödeniyor. Hemen askere gitmişse dönüşte İşkur'a başvurarak çalışana kadar işsizlik maaşı alabiliyor.

Tabii burada maaş süresi, ödenen prime göre en fazla 10 ay olabiliyor. Hak kaybı olmaması için bazı noktaları da belirtelim. İşten ayrıldığı tarihten askere gidilen tarihe kadar geçen sürenin üç ayı geçmemesi gerekiyor. Yine terhisten sonra bir ay içinde başvurması gerekiyor. Bir aydan sonraki her geçen süre alacağı maaştan düşülüyor.İLGİLİ HABERLER