Bizi takip edin
Bizi takip edin
Emek Dünyası

İşçilere 'grev yapmayın' baskısı5.12.2017 12:25:45
Ankara Çankaya Belediyesi'nde taşeron firma Norm/Altaş ortaklığı bünyesinde çalışan 600 işçi DİSK'e bağlı Nakliyat İş'e üye oldu. Toplu sözleşme görşmeleri tıkanınca grev kararı alındı ancak işveren işçilere 'grev yapmayın' baskısında bulunarak biri sendikanın işyeri temsilcisi olan iki işçiyi tazminatsız işten çıkarttı.

Nakliyat İş Sendikası ve işveren arasındaki toplu iş sözleşmesi görüşmeleri tıkandı. Şirket sendikanın yetkisinin olmadığını ileri sürerek görüşmeleri baltalamaya çalıştı. Mahkeme kararlarına rağmen görüşmelerde ilerleme sağlanamayınca grev kararı alındı. Nakliyat İş üyesi 600 işçi 18 Aralık'ta başlayacak grevin kararını 1 Aralık günü ilan etti, karar işverene tebliğ edildi.

Dün de işçiler grev kararını işyerine asmak çin bir basın açıklaması düzenlemek üzere sendika temsilcileri ve Genel Başkan Ali Rıza Küçükosmanoğlu önderliğinde şirket binası önüne gitti. İşçileri TOMA ve çevik kuvvet polisleri karşılarken, o sırada vardiyada olan işçiler de eyleme destek verdi.

İŞÇİLERİN YEMEĞE ÇIKMASINI ENGELLEMEK İSTEDİLER

Eylemin saati içeride bulunan işçilerin öğlen yemeğine denk getirilmesine rağmen şirket yetkilileri işçilere dışarı çıkmamaları konusunda baskıda bulununca dışarıdaki işçiler de duruma tepki gösterdi. İçeride çalışan işçiler çıkıncaya kadar şirket binası önünden ayrılmayacaklarını belirten sendika ve işçilerin geri adım atmaması sonucu içerdeki işçiler alkışlarla dışarı çıkarak açıklamaya dahil oldular.

Basın açıklamasında konuşan Nakliyat İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, Norm Altaş işyerindeki örgütlenme sürecini ve toplu iş sözleşmesi aşamasında yaşananları özetleyerek hem üst işveren Çankaya Belediyesi'nin hem de Norm Altaş işvereninin toplu sözleşme sürecini engellemek ve işçileri örgütsüz bırakmak, yasalar önünde de yetkisi belgelendiği ve kesinleştiği halde Nakliyat-İş’in sözleşme yapmasına engel olmak için her türlü baskı, hile ve ayak oyununu yaptığını belirtti.

"İŞYERİNE SANDIK KOYALIM REFERANDUM YAPALIM"

İşverenlerin Yasaya ve mahkeme kararlarına rağmen hileye başvurduklarını ve iki yüzlü davrandıklarını belirten Küçükosmanoğlu şöyle devam etti:

“O zaman işyerinde sandık koyalım ve referandum yapalım. Çıkacak sonuca biz saygılı olacağız, ama onlarda saygılı olacak. İstenmediğimiz yerde olmayız. Ancak işçiler bizi istiyorsa da biz orada oluruz. Biz buradaki örgütlenmemizi icazetle değil işçilerin özgür iradeleri ile yapıyoruz.”

Küçükosmanoğlu Kılıçdaroğlu’nun CHP’li belediyelerde taşeron işçilerinin örgütlenme tercihlerine saygı gösterdikleri yönündeki açıklamasını da hatırlatarak Çankaya Belediyesi’nde neden işçilerin iradesine saygı gösterilmediğini sordu.

Küçükosmanoğlu “18 Aralık’dan önce gelin bu sorunu çözelim” diyerek grevin engellenmesi durumunda da her türlü Anayasal ve yasal haklarını kullanacaklarını belirterek “Baskılar, tehditler, grev kırıcı davranışlar, uluslararası sözleşmeler, Anayasa’nın 90. Maddesi ve yasalarca güvence altına alınan grevimizin uygulanmasını engelleyemez. 18 Aralık’da greve çıkacağız” diyerek konuşmasını bitirdi. Basın açıklamasının ardından çalışan işçiler tekrar işyerlerine döndüler.

SENDİKANIN İŞYERİ TEMSİLCİSİ İŞTEN ÇIKARTILDI

Bugün de Nakliyat İş sendikasından yapılan açıklamada sendikanın iş yeri temsilcisi ve bir işçinin işten çıkartıldığı, işverenin İstanbul'dan taşeron işçileri grev kırıcılığı için Ankara'ya getirdiği belirtildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Kadıköy, Kartal, Maltepe, Ataşehir ve Bakırköy Belediyelerinde ki Altaş taşeronunda çalışan işçilerden, iki otobüs Ankara’ya grev kırıcılığı amacıyla götürüldü. Çankaya Belediyesi ve Norm Altaş işvereni işyerinde çalışan işçilere greve katılmamaları yönünde baskılar yaparak, greve çıkan işçilerin işten atılacağını söylemektedirler. 

CHP’li Çankaya Belediyesi’nin işçilerin örgütlenme, sendikaya üye olma, sözleşme ve grev hakkına ne kadar saygı gösterdiğini kamuoyunun değerlendirmesine bırakıyoruz.

Çankaya Belediyesi’nde yapılanlar, grev hakkına karşı kanunsuzluktur, grev kırıcılığıdır.

Çankaya Belediyesi/Norm Altaş’ın yasal grevimizi kırmaya yönelik saldırıları yiğit Norm Altaş İşçilerinin haklı mücadelesini engellemeyecektir. Norm Altaş işçileri ve halkımız grev kırıcılarına hak ettikleri cevabı vereceklerdir."İLGİLİ HABERLER