Bizi takip edin
Bizi takip edin
Emek Dünyası

Ankara'da işçiler belediyeyi işgal etti7.12.2017 11:54:24
Ankara Çankaya Belediyesi'nde taşeron olarak faaliyet gösteren Norm Altaş'ta çalışan Nakliyat - İş üyesi işçiler grev kararı almalarının ardından işten çıkartılan işçilerin geri alınması için Çankaya Belediyesi'ni işgal etti.

Nakliyat - İş Sendikası'na üye olan Norm Altaş işçileri, şirketin toplu sözleşme sürecini engellemeye çalışması üzerine 18 Aralık'ta yürürlüğe girmek üzere 1 Aralık günü grev kararı aldı. Ertesi günden başlayarak şirket sendika üyesi işçileri ve sendikanın işyeri temsilcilerini birer birer işten çıkartmaya başladı. Toplamda 3'ü işyeri temsilcisi olmak üzere 12 sendika üyesi işçi Norm Altaş'ta işten çıkartıldı.

İşten çıkartmaları protesto eden Norm Altaş işçileri bugün Ankara'daki Çankaya Belediyesi binasına giderek belediyeyi işgal etti.

250 kadar işçi belediyeye üzerlerinde Nakliyat - İş sendikası önlükleriyle girerek işten atılan arkadaşları geri alınana kadar binayı terk etmeyeceklerini söyledi. İşçiler şirketin toplu sözleşme sürecini baltalaması ve grev kırıcılığı yapmaya çalışmasını protesto ederek oturma eylemi başlattı.

Nakliyat - İş Sendikası Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu ve sendika yöneticileri ile avukatlar da işçilerle birlikte işgal eylemine katıldı.

İşçilerin belediye içerisindeki bekleyişi sloganlar eşliğinde sürerken çevik kuvvet polisleri belediye içerisine girerek işçileri sert bir şekilde gözaltına aldı. Bazı işçiler darp edilirken dışarıya çıkartılan işçilerin protestolarını sürdürmesinden sonra polis gaz bombası atarak işçileri dağıtmaya çalıştı.

Nakliyat-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu ve sendika yöneticileri de gözlatına alınanlar arasında bulunuyorİLGİLİ HABERLER