Bizi takip edin
Bizi takip edin
Emek Dünyası

"Çalmayın, çaldırtmayın... Emekçiye verin!"11.12.2017 18:17:45
Tüm Belediye ve Konut İşçileri Sendikası (Konut-İş), konut işçilerinin yaşam koşulları ve Meclis'teki asgari ücret görüşmeleri hakkında bir basın açıklaması yaptı. Konut işçileri, asgari ücretin üç bin lira olmasını talep etti.

Konut-İş Sendikası, konut işçilerinin yaşadığı sorunlar ve meclisteki asgari ücret görüşmeleri hakkında Mecidiyeköy'deki genel merkez bürosunda basın açıklaması düzenledi.

Konut-İş Sendikası Genel Başkanı Alican Kayhan, “Günün neredeyse 24 saati çalışmalarını sürdüren konut işçisi kardeşlerimiz arasında, konut sakinleri tarafından hakarete uğrayıp darp edilenler olmaktadır. Geçtiğimiz günlerde Maltepe’de bir konut işçisi, apartman yöneticisi tarafından darp edilmiştir; Cumhuriyet Başsavcılığı'na yaptığımız şikayet üzerine bu yönetici ceza almıştır. Bu tür hukuksuzlukların peşini bırakmayacağız. Üyelerimize insan gözüyle bakılmamasının hesabını hukuksal yollardan soracağız" dedi. 

"KOMİK BİR ÜCRETLE BİZİ KANDIRMAYA ÇALIŞIYORLAR"

Alican Kayhan konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Konut işçisi kardeşlerimiz her yıl belirlenen asgari ücret ile çalışmaktadır. Verilen ücretle insanlar evlerine kuru ekmek dahi alamamaktadır. Halkın zorunlu ihtiyaçlarına her gün zam yapılırken emekçinin ücretine gelince 'para yok' diyorlar. 2018 için yeni asgari ücret gündemde, komisyonda toplantılar yapılmakta; komik bir ücretle bizi kandırmaya çalışmaktalar. Biz insanca geçinmek için bu yıl asgari ücretin 3 bin TL olmasını talep ediyoruz. ‘Nereden vereceğiz? Nasıl vereceğiz?’ derseniz çalmayın, çaldırtmayın, Reza’lara, Zarrab’lara çaldırtmazsanız, bu ülkenin emekçisine 3 bin de 5 bin de verilir."

"TÜRK-İŞ’E SESLENİYORUM"

Kayhan açıklamasında şöyle dedi:

"Gerçekten işçiyi-emekçiyi temsil ediyorsanız; insanca yaşanılacak bir ücret verilmediği sürece o komisyonda olmayın yoksa işçiye ihanet etmiş olursunuz. Ne yazık ki AKP sendikal hakları ortadan kaldırmak istiyor, kıdem tazminatımızı elimizden almak istiyor. Emeğimizden alın terimizden elinizi çekin! Sendikal hakkımız engellenemez. Kıdem tazminatımıza el uzatanın elini kırarız. Bütün iş kardeşlerimize çağrımız, hangi iş kolunda çalışırsa çalışsın mutlaka sendikalı olmalıdırlar yoksa bu tür haksızlıkların ardı arkası kesilmeyecektir.” 

'BİZİ KÖLE GİBİ ÇALIŞTIRIYORLAR'

Basın toplantısına katılan İstanbul Fatih'teki Şehremini Mahallesi'nde konut işçiliği yapan sendika üyesi, apartman yöneticisi tarafından nasıl darp edildiğini şu sözlerle anlattı: 

"2003 yılından beri aynı apartmanda çalışıyorum. Kazan dairesini kendim masraf ederek daireye çevirdik. Ayrıca faturalarımı kendim ödüyorum ve kira karşılığı olarak maaş da vermiyorlar. Sigortamı yatırmadıkları için başka apartmana da bakıyorum. Son değişiklikle gelen yönetim, özel işlerini de bana yaptırmaya çalıyor; eşyalarını taşıtmaya çalışıyor. Bir keresinde apartmanın dış cephesini yaptırmak istediler, ‘Usta çağıralım’ dediğimde ‘Sen yapacaksın’ dediler. Her defasında böyle emir verici biçimde konuşuyorlar.

Darp olayının öncesinde, marketten gelen yönetici bana 'Yükleri çıkartacaksın’ dedi. Ben de meşgul olduğumu söyleyip bahçe kapısına yöneldiğimde peşimden koşup yumruk atarak beni yere düşürdü. Boğazımı sıkarak başımı taşa vurdu. Olayı gören komşular da korkudan şahitlik yapmadılar. Şimdi beni ‘daireyi boşaltmazsan leşini sereriz’ diyerek tehdit ediyorlar. Bizi köle gibi kullanıyorlar, şikayetçi olacağımı bildikleri için başka olayları da üstüme atmaya çalıyorlar. Sendika aracılığıyla savcılığa suç duyurusunda bulunduk sonucu bekliyoruz.”İLGİLİ HABERLER