Bizi takip edin
Bizi takip edin
Emek Dünyası

Direnişteki inşaat işçilerinden işgal eylemi!8.2.2018 13:05:42
Düzce Üniversitesi bünyesinde inşa edilen Düzce Teknopark şantiyesinde çalışan İnşaat-iş Sendikası üyesi 17 işçi gasp edilen ücretlerini almak için 4 gündür direnişte. İşçiler Teknopark şantiyesinin çatısına çıkarak işgal eylemi gerçekleştirdi.

Ekşioğlu İnşaat tarafından yapımı devam eden Düzce Teknopark şantiyesinde çalışan 17 inşaat işçisi maaşlarını alamadıkları için Düzce Organize Sanayi Bölgesi önünde 4 gündür direnişte.

İnşaat  İş üyesi işçiler dün gerçekleştirdikleri basın açıklamasının ardından bugün de şantiye çatısına çıkarak işgal eylemi gerçekleştirdi.

Sendika'dan yapılan açıklama şu şekilde:

Düzce Teknopark’ta gasp edilen ücretlerimiz için başlattığımız direnişin dördüncü gününde Teknopark Yönetim Binasının çatısına çıkarak işgal girişiminde bulunduk.

Ekşioğlu İnşaat tarafından yapımı sürmekte olan Düzce Teknopark’ta ücretleri gasp edilen 17 üyemizin tüm alacaklarını almak için başlattığımız direnişin dördüncü gününde Teknopark Yönetim Binasının çatısına çıkarak işgal girişiminde bulunduk.

Bir süredir gerek ana firma gerekse de projede adı geçen kurum ve kuruluşlarla diyalog yolu aramaya çalışmamıza rağmen hiçbir sonuç alamadık. İlk gün Teknopark önünde başlattığımız direnişle yüklenici firma Ekşioğlu İnşaat sendikamızla bir görüşme gerçekleştirmiş, görüşme sonrası üzerine düşen yasal sorumluluğu yerine getirmesi gerekirken çözüm yolunu kapamayı tercih ederek direnişin Teknopark’ın ortaklarından Düzce Belediyesi önüne taşınmasını sağlamıştır.

İkinci gün Düzce Belediyesi önüne taşıdığımız direniş sonrası Belediye yöneticileri ile yaptığımız görüşmeden de somut bir çözüm yolu çıkmamış, belediye yönetimi Teknopark yönetiminde iki üyesi olmasına rağmen sadece talebimizi Teknopark Yönetim Kurulu’na iletmenin dışında bir şey yapamayacaklarını belirtmiştir. Uzun lafın kısası belediye yönetimi de Ekşioğlu İnşaat patronları gibi işçi düşmanlığını sergilemekten geri durmamıştır.

Direnişin üçüncü gününde ise ücretleri gasp edilen üyelerimizin çalışmış olduğu taşeron firma Enge Enerji’nin sahibi Selim Yirmibeşoğlu’nun genel müdürlüğünü üstlendiği Düzce Organize Sanayi Bölgesi giriş kapısı önüne taşıdık. Üç gündür sürdürdüğümüz direniş karşısında değil gerekli çaba ve samimiyeti göstermeyi, çözüm adına hiçbir şey yapmayarak sesimizi ve haklı direnişimizi görmezden gelerek ölü böcek taklidi yapan Teknopark ve ortaklarına direnişin dördüncü gününde işgalle yanıt verdik.

Yangın merdivenlerinden çatıya çıkarak duymak istemediklerimizi sesimizi duyurmaya çalıştığımız çatı işgaliyle birlikte pankartımızı da yönetim binasına astık. Eylemin hemen ardından yanımıza gelen Düzce Emniyet Müdürü, Teknopark Yönetim Müdürü ve Ekşioğlu İnşaat yetkilisinden oluşan üçlü ekip, sendika temsilcimiz ve bir işçi arkadaşımızla görüşmek istediler.

GÖRÜŞMELER SONUCUNDA İŞGAL SONA ERDİ

Sendika temsilcimiz ve bir işçi arkadaşımızın yer aldığı görüşmeyi sonlandırdık. İşkur Müfettişi, Çalışma Bakanlığından bir yetkili, Düzce Emniyet Müdürü ve Teknopark yetkililerinin katıldığı görüşmede ücretleri gasp edilen üyelerimizin alacaklarının Teknopark yönetiminin tüm ilgili birimlerine taşınarak sorunun çözümü için takip altına alınacağını ifade edildi. Üyelerimizin kararı ile işgal eylemini sonlandırdık.

Ayrıca İşkur Müfettişi, sürecin takibe alınarak hızlanmasıyla ilgili gerekirse Valilik makamına da başvuracaklarını ifade etti.

İşçi arkadaşlarımızla yapacağımız toplantının ardından direnişin seyri üzerine bir karar alacağız.

İLGİLİ HABERLER