Bizi takip edin
Bizi takip edin
Emek Dünyası

Türkiye'deki direnişçi işçilere Yunanistan'dan destek12.06.2018 19:49:58
Yunanistan'da PAME üyesi işçiler Türkiye'de 10 aydır direnişleri süren Real Market işçilerine destek vermek için MediaMarkt önünde eylem yaptı.

Hileli iflas yoluyla, hiçbir haklarını ödenmeden işten çıkartılan Real Market işçileri 2017 Ağustos ayından beri direnişlerini Nakliyat İş Sendikası öncülüğünde devam ettiriyorlar.

Real Market işçileri, dünyada ve Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek AVM’lerin içine kadar girip MediaMarkt’ların önünde basın açıklaması ve oturma eylemli yapıyorlar. Metro mağazalarının önünde 'Metro’dan Media Markt’dan alış veriş yapmayın zulme ortak olmayın' diyerek halka çağrılar yapıyorlar.

Direnişçi işçilerin mücadelesine Yunanistan’dan destek geldi. Yunanistan’da PAME (Tüm İşçilerin Militan Cephesi) üyesi Atina Özel Sektör Mağaza Çalışanları Sendikası üyeleri MediaMarkt’ın Atina’da bulunan en büyük mağazası önünde eylem yaptılar.

Ellerinde Türkçe ve Yunanca çeşitli dövizler taşıyan sendika üyesi işçiler “Real Market İşçilerinin Hakları Gasp Edilemez. Media Markt’ı Protesto Ediyoruz ve boykota çağırıyoruz” diyerek uluslararası sınıf dayanışmasında bulundular.

İşçiler eylemde PAME bayrağının yanısıra Türkiye'den Nakliyat İş Sendikası'nın da üyesi olduğu Dünya Sendikalar Federasyonu'nun bayrağını açtılar.

Eylemle ilgili olarak PAME’nin yaptığı açıklama şöyle;

“12 Haziran Cuma günü, Atina Ticaret İşçileri Sendikası ve PAME’den bir heyet Media Markt’ın Atina’da bulunan mağazasının önünde Real Market İşçileri ve Nakliyat- İş’le dayanışma eylemi gerçekleştirdi. Ticaret İşçileri Sendikası Media Markt İşçilerini ve müşterilerini Türkiye’deki Real Market İşçilerinin durumuyla ilgili olarak bilgilendirdi ve Media Markt’ı işçilerin haklı taleplerini yerine getirmeye çağırdı.

Sendika temsilcileri şunları belirtti:

Sınıf sendikaları olarak, işverenin benzer uygulamalarına her gün maruz kalan Yunanistan Ticaret ve Perakende İşçileri olarak Türkiye’deki Real Market İşçilerinin yanındayız ve Media Markt’ın işçilerin haklı taleplerini karşılamasını talep ediyoruz. Real Market İşçilerinin Mücadelesine yönelik desteğimizi ifade ediyoruz Yalnız değilsiniz!”

 İLGİLİ HABERLER