Bizi takip edin
Bizi takip edin
Emek Dünyası

Flormar direnişine metal işçilerinden destek12.09.2018 06:25:23
Birleşik Metal İşçileri Sendikası (Birleşik Metal-İş) Kadın İşçiler Komisyonu, Flormar’da sendikalı olduktan sonra işten atılan işçilere dayanışma ziyaretinde bulundu.

Kocaeli Gebze’de faaliyet gösteren fabrika önünde 17 Mayıs’tan bu yana direnişte olan işçiler, dün desteğe gelen metal işçisi kadınları alkış ve sloganlarla karşıladı. “Birleşe birleşe kazanacağız”, “Sendika hakkımız engellenemez”, “Yaşasın sınıf dayanışması”, “Flormar’a sendika girecek başka yolu yok” sloganlarının atıldığı ziyarette Kadın İşçiler Komisyonu adına açıklamayı Tülay Baki yaptı.

‘MÜCADELE ETTİKÇE ÖZGÜRLEŞİRİZ’

Konuşmasında Adapazarı Sapanca’da düzenlenen eğitim programına ara vererek desteğe geldiklerini belirten Baki, “Yaşanmış nice grev ve direnişleri okumanın, izlemenin yanında devam eden direnişi ziyaret etmeyi ve sizlerin mücadelesine destek vermeyi, Flormar işçisi kadınlarla dayanışmayı kendimize görev bildik” dedi. Baki, sözlerine şöyle devam etti: “Direnişler zordur, kadın direnişleri daha zordur. Süre uzadıkça zorlukları artar. Çünkü karşımızda sadece pervasız yasa tanımaz bir patron durmaz. Karşımızda erkek egemen sistemin tüm kurumları, zihniyeti, kadın düşmanı kültürü durur. Kimi zaman baba, kimi zaman koca, kimi zaman kardeş, kimi zaman ise polis olur, hükümet olur karşımıza dikilir. Ancak ekmek için, alınterimizin hakkı için verilen mücadeleden daha onurlu bir şey yoktur. Biz kadınlar mücadele ettikçe özgürleşiriz, güçleniriz ve çoğalırız. Onun için bizler, erkek egemen sisteme rağmen direniş alanlarında yerimizi almasını bildik. Dün bizlerdik, bugün sizler, yarın başka kadınlar alanlarda, direniş meydanlarında, fabrikalarda, sendikalarda yerlerini alacak.”

‘CEPLERİNDEN BİR KURUŞ ÇIKMASINI İSTEMİYORLAR’

Tülay Baki’nin ardından konuşan Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, Türkiye’de işçi örgütlenmelerinin karşısında ortaya çıkan gelişmelerin hep aynı olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi: “Türkiye’nin dört bir tarafında işçiler haklarını almak için, sendikalaşmak istiyorlarsa, örgütlenmek istiyorlarsa, ister bu Petrol-İş’te olsun, ister Nakliyat- İş’te, ister Birleşik Metal-İş’te, nerede olursa olsun, evet örmek istedikleri duvar bu... Sendikalaştırmak istemiyorlar. Çünkü ceplerinden bir kuruş daha fazla çıkmasını istemiyorlar. Çünkü işçilerin insanca yaşamasını istemiyorlar.”

‘SENDİKALAŞMAK KAĞIT ÜZERİNDE SERBEST’

Sendikalaşmanın kağıt üzerinde serbest olduğunu ancak fiiliyatta yasak olduğunu savunan Serdaroğlu, “İşverenler ‘Örgütlenmeyeceksin. Atarım seni, kapının önüne koyarım, çoluğunun çocuğunun rızkına engel olurum, burnunu sürterim, hiçbir tarafta da işe aldırtmam, yaptığınıza pişman olursunuz’ diyor. Biz yaptığımıza pişman olmayacağız, yaptıklarınızı burnunuzdan getireceğiz” sözleriyle kararlılıklarını dile getirdi. Konuşmasında hükümete de seslenen Serdaroğlu, “Neden işverenlerin yasadışı davranışlarına müdahale etmiyorsunuz? Neden işçilerin anayasal haklarını kullandıkları için işten atılmasına göz yumuyorsunuz” diye sordu. Sermaye sınıfı ve hükümetin işbirliği içinde olduğunu söyleyen Serdaroğlu, Flormar işçilerinin işten çıkarılmasından yasaları uygulatmayan hükümetin sorumlu olduğunu savundu. Konuşmaların ardından işçiler türküler eşliğinde halay çekti.İLGİLİ HABERLER