Bizi takip edin
Bizi takip edin
Emek Dünyası

Sendikalı oldukları için işten atılan işçiler: Orman kanunları uygulanıyor11.2.2019 00:42:52
İstanbul Çatalca'daki Salteks Tekstil'de çalışanlar Teksif Sendikası'na üye olduktan sonra işten atıldı.

Teksif Sendikası 2018'in son aylarında Salteks Tekstil'de örgütlenmeye başladı. 4-5 aylık süreçte Salteks işvereni sendikaya üye olduğunu tespit ettiği 20'ye yakın çalışanı işten çıkarmaya başladı. Fabrika önünde açıklama yapan emekçiler, "Salteks'te orman kanunları uygulanıyor. İşimize geri dönünceye kadar mücadelemiz sürecek" dedi.

Çalışanlar adına basın açıklamasını Teksif Sendikası Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Ersin Çelik okudu. Eyleme, Teksif Sendikası Danışmanı Faruk Büyükkucak, Türk-İş 1. Bölge Temsilcisi Adnan Uyar, Türk-İş'e bağlı Türk Metal, Yol-İş, Sağlık-İş, Deriteks, Tezkoop-İş, Tümtis sendikalarına üye işçiler de destek verdi. Soğuk havaya rağmen işten atılan işçilerin aileleri de basın açıklamasına katıldı.

Teksif Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Ersin Çelik, işten atılan işçilerin 'tek suçunun' en tabii hakları olan sendikalı olma haklarını kullanmaları olduğunu vurguladı. Bugün Türkiye'de Salteks emekçileriyle aynı kaderi paylaşarak haksız ve hukuksuz şekilde işlerinden atılan binlerce emekçi olduğunu hatırlatan Çelik, "Bu sisteme artık yeter" dedi.

İSTİFA BASKISI

Çelik, şöyle konuştu: "Teksif Sendikası olarak Salteks emekçisinİ insan onuruna yaraşır çalışma şartlarına kavuşturmak için girdiğimiz bu yolda, Salteks'te çalışan sendika üyesi arkadaşlarımız şu an işyeri içerisinde baskı ve tacize maruz kalmaya devam ediyor. Sendikadan istifa ettirilmeye çalışılıyor, iftira ve hakaretlere uğruyor."

Sendikalı olma hakının Anayasamızın 51. maddesiyle güvence altına alındığına dikkat çeken Çelik, şöyle devam etti: "Yasalardan da öte bu bir insanlık hakkıdır, vicdani bir özgürlüktür. Ancak sendikalı olma hakkını, örgütlenme özgürlüğünü tanımayan, görmezden gelen Salteks yönetimi, sırf sendikalı olma hakkını kullandığı için kapının önüne koyduğu emekçilerle Anayasamızı ve kanunları ayaklar altına almıştır. Salteks işyerinde resmen orman kanunları uygulanmaktadır."

"Bu düzen böyle gitmeyecek" diyen Çelik, işvereni uyardı: "Bilinmelidir ki bizler burada haksız bir şekilde işlerinden atılarak mağdur edilen emekçi kardeşlerimizle birlikte, birlik ve beraberlik içinde mücadelemize dimdik devam edeceğiz. İşten atılan işçiler geri alınana kadar mücadelemiz hem sahada hem de hukuki boyutta devam edecektir. Unutulmamalıdır ki Türk Ceza Kanunu'nun 118. maddesi uyarınca sendikal faaliyete engel olanlar iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Teksif Sendikası olarak bugüne kadar haksızlığın, hukuksuzluğun, sömürünün, adaletsizliğin karşısında olduk ve olmaya devam edeceğiz."

'EN BÜYÜK HAİNLİK...'

Salteks yönetimini, 'sendika üyelerine karşı sergilediği düşmanca tavra bir an önce son vermeye' davet eden Çelik, şöyle oevam etti: "Sendika üyesi olan çalışanları hainlikle suçlamaya son verin. En büyük hainlik kanunların vermiş olduğu hakları engellemektir. Alınteriyle emek mücadelesi veren insanların ekmekleriyle oynamak bir insanlık suçudur. Siz ne yaparsanız yapın ne bizleri ne de Salteks emekçilerine yıldıramayacaksınız. Örgtülenme özgürlüğünü engelleme çabalarınız boşa çıkacak. Salteks emekçileri sendikasına kavuşacak, başka yolu yok."

Çelik, "Bizler, emeğin gücüyle buradayız” dedi: “1 milyonluk Türk-İş ailesi olarak buradayız. Umuyoruz ki Salteks yönetimi de fabrikayı var eden emekçilerin hakkına saygı gösterir. Biz de barış ve huzur içinde Salteks emekçisini hak ettiği toplusözleşmeye kavuştururuz. Bu uyarımız sonuçsuz kalırsa hukuki sürecin haricinde kitlesel direnişimiz kanunlar çerçevesinde artarak devam edecektir”

 İLGİLİ HABERLER