Bizi takip edin
Bizi takip edin
Emek Dünyası

Mephisto işçileri insanca çalışma koşulları istiyor17.2.2019 13:06:57
Mephisto Kitabevi’nde işten çıkarılan işçilerin direnişi sürüyor. Yön Radyo’yu ziyaret eden Mephisto işçileri kötü çalışma koşularını ve mobbing uygulamalarını anlattı.

Mephisto Kitabevi'nin Kadıköy ve Beyoğlu şubelerinin ardından Beşiktaş şubesinde de işten çıkarmalar yaşanmıştı. İşten çıkarmalar üzerine başlayan direniş iki haftayı  geride bıraktı.

İşten çıkarılanların geri alınması ve koşulların düzeltilmesi için eylemlerini sürdüren Mephisto işçilerinden Ahmet Batur ve İbrahim Öztürk Yön Radyo’yu ziyaret etti.

İşçiler taleplerini şöyle sıraladı:

  • Haksız yere işten atılan arkadaşlarımız işe geri alınmalıdır.
  • İnsanlık dışı yemek ücreti uygulaması son bulmalıdır.
  • İnsanca dinleneceğimiz bir ortam sağlanmalıdır.
  • Güvenlik kamerası tacizi ve mobbing son bulmalıdır.

Yön Radyo’dan Hilal Özdemir’in sorularını yanıtlayan işçilerin anlatımları şöyle:

Ahmet Batur: Yeni mezun bir makine mühendisiyim. Memlekette işsizlik diye bir gerçek var. Ben de onlardan biriyim. Mephisto'da çalışanlar arasında inşaat mühendisi, KHK ile ihraç edilen akademisyen, ataması yapılmayan öğretmenler , araştırma görevlisi de var.

Haziran ayından itibaren 3 ay Beyoğlu şubesinde , son iki buçuk aydır da Beşiktaş şubesinde çalışıyordum. Toplam 5 buçuk aydır çalışıyorum. İşten çıkartıldık.

İşten çıkarılma gerekçeleri komik. Benim çıkarılma gerekçem, alınacak idari kararlara uymama potansiyeli göstermem. Bir varsayım üzerinden işten çıkarıldım. İşten çıkarıldığım bildirilmeden 4 gün önce bir toplantı yapılmıştı. O toplantıda mağaza müdürü çalışma performansımdan memnun olduğumu tüm çalışanların yanında söylemişti bir vesileyle.

Mesela bir arkadaşımız bir müşterinin sosyal medyada yazdığı olumsuz bir mesaja vesile olduğu için işten çıkartıldı ama ortada bir yanlış anlaşılma vardı. Henüz 2 haftalık evli olan arkadaşımız çok adaletsizce işten çıkarıldı.

İbrahim Öztürk: Ben de 13 aydır orada çalışıyorum. İlk işten çıkarıldığımda herhangi bir gerekçe gösterilmeden  işten çıkarıldım. Bu direniş başladıktan sonra yönetimle bir görüşme gerçekleştirdik. Orada benim asık suratlı olduğum ve müşteriyle ilk kontağı kurmada geç kaldığım söylendi. Buna dayanarak beni işten çıkarmışlar. Bunu 13 ay sonra mı fark ettiler?

Ahmet Batur: Sorunlar yeni başlamadı. Bunların en başında yemek ücreti geliyor. Günlük 9 lira 60 kuruş yemek ücreti veriliyor. 9 lira 60 kuruşa beslenmek mümkün değil. Bu çalışanlar arasında bir huzursuzluğa sebep oluyor çünkü bir yandan asgari ücret alacaksınız bir yandan ekstra başka geliriniz olmayacak. Pirim gibi işte yol ücreti gibi … Öte yandan bir de yeterli beslenemeyeceksiniz.

Biz 9 saat ayakta çalışıyoruz.Molalarla doğru dürüst oturacak bir sandalye bile yok.

Genel olarak Mephisto şartları insanlar açısından çok kabul edilebilir şartlar değil. Bu yönetimle kimi kişisel ya da toplu gerilimlere sebep olabilir. Bu gerilimlerin sonucunda insanlar işten çıkarılıyor. Çünkü memlekette işsizlik diye bir gerçek var. Mephisto yönetimi bunu çok iyi kullanılıyor.

Eylemlerimizde insanlar çok fazla destek verdiler bize. Çünkü çok haklı taleplerimiz var ve bunlar için mücadele ediyoruz. Bir de insanların şöyle bir duygudaşlık kurduğunu düşünüyorum; kent merkezlerinde çok fazla genç emekçi var. Bizimle benzer şartlarda çalışan , kayıtsız çalışan. Sigortasız çalışma çok yaygındır kent merkezlerinde.

Bu süreçte kendimizi hiçbir zaman yalnız hissetmedik. Çok haklı talepleri karşılama konusunda Mephisto yönetimi üzerindeki baskıyı artırmak istiyoruz. Bu da daha fazla insanın tepki vermesiyle mümkün olabilir. Bu tepkinin birkaç biçimi var. Örneğin; mail atabilirler. Mephisto’nun kurumsal bir mail adresi var. Oraya tepkilerini dile getiren , düşüncelerini dile getiren mailler atabilirler. Sosyal medya artık bu tarz eylemlerin duyulduğu bir araç olarak kullanılabiliyor. Biz de onu kullanmaya çalışıyoruz. Sosyal medyada ; mephisto işçileri direniyor, mephisto talepleri kabul et diye iki hastag var. Bununla destek mesajları atabilirler. Yanımıza uğrayabilirler, sohbet edebilirler. Yönetime gidip düşüncelerini dile getirebilirler. Bunlar bizim açımızdan önemli diye düşünüyorum.

 İLGİLİ HABERLER