Bizi takip edin
Bizi takip edin
Emek Dünyası

200 bin işçi maaş zammı bekliyor19.2.2019 08:12:37
Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmeleri Koordinasyon Kurulu, 2019-2021 dönemi Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmeleri hazırlık çalışmalarını yapmak üzere 21 Şubat Perşembe günü yeniden bir araya geliyor.

Kurul ilk toplantısını Türk-İş'e bağlı sendikalar ile Türk-İş Yönetim Kurulu üyelerinin katılımıyla 6 Şubat'ta yapmıştı. Türk-İş, normalde seçim sonrasına kalma ihtimali yüksek olan 2019 yılı Kamu Çerçeve Sözleşmesi Protokolü'nü 31 Mart yerel seçimlerinin öncesinde masaya getirip, oy için hemen her kesime müjdeler dağıtan hükümeti yüksek bir zamma ikna etmeyi planlıyor. Bu amaçla ilgili sendikalardan, çalışmalarını acilen tamamlamalarını isteyen Türk-İş yönetiminin zam görüşmelerini bir an önce başlatabilmek için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'tan randevu talep ettiği de öğrenildi.

ZAM KRİTERİ ENFLASYON

 

Perşembe günü yapılacak toplantıda yetkili sendikalar toplu sözleşme masasından beklenti ve taleplerini hazırlayıp kurula sunacak. Kurul tüm talepleri değerlendirip zam oranlarıyla ekonomik ve sosyal içerikli taleplerinin listesini netleştirecek. Türk-İş'in zam oranı konusunda gerçekleşen enflasyon ile refah payı ve uğranılan maddi kayıpları kriter olarak aldığı belirtiliyor. Bilgi veren sendika yetkilileri, perşembe günkü toplantının zam oranı ile diğer taleplerin büyük ölçüde şekillenmesi açısından kritik önem taşıdığını ifade etti.

TAŞERONLAR DA LİSTEDE

Yaklaşık 160 bini Türk-İş üyesi olmak üzere kamuda çalışan 200 bine yakın işçiye yapılacak zammın belirleneceği görüşmelerde masada pazarlık edilecek en önemli gündem başlıklarından birini de kadroya alınan taşeron işçiler oluşturuyor. Türk-İş, masada oluşacak zam oranı ve sosyal hakların taşerondan geçen işçilere de aynen uygulanmasını talep ediyor.

Memuru etkileyecek

 

Türk-İş'in bu yıl pazarlık masasından çıkaracağı zam oranı milyonlarca memur ve memur emeklisi açısından kritik önem taşıyor. Çünkü memur ve emeklilerin 2020 ile 2021 yıllarında alacağı zamların belirleneceği toplu sözleşme görüşmeleri önümüzdeki ağustos ayında yapılacak. En son 2017 yılında Türk-İş memurdan önce masada iyi bir zam almış, memurlar adına masaya oturan Memur-Sen, Türk-İş'in zamlarını ‘kırmızı çizgi' olarak ifade edip bu zamların daha altında bir zammı kabul etmeyeceklerini bildirmişti. Memurun ağustostaki toplu sözleşme görüşmeleri seçim dönemine denk gelmediği için pazarlık gücünün zayıf olacağı, bu nedenle Türk-İş'in alacağı zammın memurlar için kritik önem taşıdığı ifade ediliyor.İLGİLİ HABERLER