Bizi takip edin
Bizi takip edin
Emek Dünyası

Aras Kargo’da grev uyarısı26.02.2019 08:42:37
TÜMTİS'in örgütlü olduğu Aras Kargo'da TİS görüşmeleri tıkandı. TÜMTİS grev uyarısında bulundu.

Türk-İş'e bağlı Tüm Taşıma İşçileri Sendikası (TÜMTİS) ile Aras Kargo patronu arasında süren toplu iş sözleşmesi görüşmeleri tıkandı. İşçiler enflasyon artı yüzde 5 zam talep ederken, patron ise krizi bahane ederek neredeyse sıfır zam dayatmasında bulundu. Görüşmelerde ilerleme olmaması halinde sendika grev kararı alacak. Aras Kargo’nun 844 şubesi, 28 aktarma merkeziyle, 1500 yerleşim yerinde 10 binden fazla çalışanı bulunuyor.

Gazetemize konuşan Türk-İş'e bağlı TÜMTİS Genel Başkanı Kenan Öztürk, özellikle ücret ve ücrete bağlı maddelerde anlaşamadıklarını söyledi. Sendika olarak enflasyon artı yüzde 5 zam istediklerini belirten Öztürk, patronun ise asgari ücret zammı da dahil olmak üzere yüzde 20 zam dayattığını söyledi. Yıllardır itiraz davalarıyla yetki alma süreçlerinin uzatıldığını, eylül 2018 itibariyle toplusözleşme sürecini başlattıklarını belirten Öztürk, Aras Kargo'da çoğu işçinin asgari ücrete mahkum edildiğini söyledi.

‘İŞÇİLERİN SABRI KALMADI’

Toplusözleşmenin masada bitmesi için çok çaba gösterdiklerini ama anlaşma sağlanamadığı için grevin gündeme geldiği anlatan Öztürk, “Aras Kargo işçilerinin sabrı kalmadı. 6 bin kadrolu işçi çalışıyor. 4 bin 500 civarı üyemiz var. Yüklemeci, şoför, kurye ve transfer merkezlerinde çalışanlar arasında örgütlüyüz. Bu hafta da bir gelişme yaşanmazsa grev kararı alacağız. İşverenin işçilerin hakkına saygı göstermesi istiyoruz” dedi.

Krizin yükünü emekçilere yıkarak sıfır zam dayatmasını kabul etmeyeceklerini söyleyen Öztürk, patronun ekonomik kriz, şirketin sıkıntıları şeklinde gerekçeler sunduğunu aktardı. Krizin patronlardan daha fazla işçileri etkilediğini ifade eden Öztürk, hafta sonu tüm bölgelerde genel üye toplantıları yaptıklarını ve işçilerin haklı taleplerine kulak vermemeleri durumunda grev dahil hiçbir mücadeleden geri durmayacaklarını söyledi. Öztürk, tüm emek ve demokrasi güçlerine, kitle örgütlerine dayanışma çağrısında bulundu.

 İLGİLİ HABERLER